Telefon

0536-342-1397

E-posta

mkasogutma@gmail.com

Açılış saatleri

7 / 24 Acil Klima Hizmeti

Sıkça sorulan sorular klima hakkında bilmeniz Gerekenler aşağıda sıralanmıştır. İstanbul Klima Servisi olarak sorularınıza cevap veriyor sizi önemsiyoruz.

 

klima soğutmuyor

klima soğutma yapmıyorsa klimanın gazı eksik veya bitmiş olabilir .yani  genel anlamda klima soğutma iyi yapmıyorsa klimanız kirli olabilir bu durumda klima bakıma ihtiyaç duyar. peki klima bakımında soğutma düzelir mi? Genel olarak klima soğutma işlemi düzelir. bazı durumlarda klima soğutma yapmıyorsa  farklı bir arızadan kaynaklı olabilir klima soğutma yapmıyorsa sensör  veya kart arızası olabilir bu gibi durumlarda klima servisinin bakması daha doğru olur.

klima bakımında bu gibi durumlarda dış ünite bakımı da çok önemlidir petekler tıkalı ola bilir.  Klima bakım kısmında fan kısmı özellikle dikkat edilmesi gereken parçadır . klima bakım ve gaz fiyatları için firmamızlar iletişime geçebilirsiniz.

klima ısıtmıyor neden olabilir

 1. Klimayı ısıtma moduna aldınız mı?

 • Klima ısıtma modunda değilse bu yüzden ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda klima kumandası üzerinden güneş sembolü seçilmeli ya da heat sembolü seçilmelidir. Bu semboller ısıtma sembolleridir.
 1. Klima ısı derecesini ayarladınız mı?

 • Klima üzerinden yapılan sıcaklık ayarı ortam sıcaklık ayarından daha yüksek olmalıdır. Buna göre bir ısıtma derecesi belirlemeniz gerekir. Ortam sıcaklık ayarından düşük olur ise ısıtma sağlayamaz ve bu durumda sonuç elde edemezsiniz.
 1. Dış ünite devreye giriyor mu?

 • Dış ünite devreye giriyor ise parçalarda sorun olabilir. Dış ünite devreye girmiyor ise bu durumda klimanız elektronik olarak bloke olmuştur. Bu durumda klimanızı resetlemelisiniz. Cihazı enerjisinden kapatın 10 dakika kadar bekleyin ve yeniden açın.
 1. Oda içinde açık kapı ya da pencere var mı?

 • Klimayı kullandığınız odanın içinde kapı veya pencereler açık durumda ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda açık kapı ve pencereleri mutlaka kapatmalısınız. Klimanızda sorun yok ise kısa sürede ısıtma sağlayacaktır.
 1. Klimanın hava girişleri açık mı?

 • Klimanın önü eğer eşyalarınızla kapatılmış ise bu durumda ısıtma beklenen şekilde sağlanamaz. Klimanın hava girişlerinin her koşulda açık durumda olması gerekir. Klimanın önünde eşyalarınız var ise mutlaka almalı, hava girişlerini açmalısınız.
 1. Klima yönlendirme kanatçığı hangi yönde?

 • Klima ısıtma modunda çalıştırıldığında önünde bulunan yönlendirme kanatçığının yönü aşağı doğru olmalıdır. Yukarı doğru olur ise ısıtmayı sağlamaz. Bu durumda yön kanatçığını mutlaka aşağı doğru getirmelisiniz.
 1. Hava filtresi temiz mi?

 • Klimalarda ön kısımda hava filtresi bulunur. Hava filtresini kullanıma bağlı sıklıkla temizlemelisiniz. Genelde 15 günde bir temizleme işlemi önerilmektedir. Hava filtresi kirli ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Dilerseniz işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

Yapılan bu kontrol ve uygulamalardan sonra Klima Isıtma Yapmıyor ise başka bir müdahalede bulunmadan Klima Servisi’ni aramalı ve yardım talebinde bulunmalısınız.

 • Klimanın gazı olması gerekenden eksik veya fazla olabilir
 • Klimanın kompresörü arızalı olabilir
 • İç ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış veya iç ünitedeki fan ya da kondansatör arızalı olabilir
 • Sensörler de sorun olabilir
 • Kumanda arızalı olabilir
 • Sinyal kablosunda sorun olabilir
 • Bakır boru hattında ezilme ya da kırılma olabilir

Yine de tabi arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 

klima çalışmıyor

Klima Çalışmıyor ise bu durum birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Eksik veya yanlış işlem uyguluyor olabilirsiniz. Tabi klimanız bozuk da olabilir.

 

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle de elektrikle çalışan bir cihazını çalıştırıp kontrol etmeli ya da lambayı yakarak dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Elektrik yok ise elektrikler gelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Elektrik varsa da farklı durumlar söz konusu olabilir.
 • Doğru konum seçtiğinden emin olmalıdır Yaz döneminde ısıtma ayarı, kış döneminde soğutma ayarı seçiliyor ise bu sebeple de cihaz çalışmıyor olabilir. Bu durumda doğru konumu seçtiğinizden mutlaka emin olmalıdır. Yaz döneminde soğutma modu için kar simgesi belirmelidir. Kış döneminde ısıtma için ise güneş simgesi belirmelidir. Tam tersi oluyor ise cihaz yaz döneminde ısıtır, kış döneminde soğutur. Bu sebeple de çalışma yapmaz.
 • Fan hızının iyi ayarlandığından emin olmalıdır Fan hızı genelde otomatik olarak ayarlanır. Fakat kullanıcı ani ısıtma ya da soğutma için fan hızını kendi değiştirebilir. Bu ayarın doğru şekilde yapıldığından emin olun. Aksi durumda doğru hızı seçerek yeniden deneme sağlayın.

Klimanın çalışmadığı durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bu kontrolleri yapmanız neticesinde eğer sonuç değişmiyor ise kullanıcı olarak cihaza daha fazla müdahale etmeye çalışmayın ve teknik açıdan çözüm bulmak adına mutlaka işi uzmanına bırakın. Bu sorunda yapmak istediğiniz her müdahale sonucunda sonuç alamayacağınız gibi büyük sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Klimalar bazen çalışmasına rağmen ısıtma veya soğutma yapmayabilir. Bu durumda klima ısıtmıyor ise veya klima soğutmuyor ise linkleri tıklayarak bu sorunlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Cihazın bağlı olduğu elektrik kablosunda kopukluk vardır,
 • Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gelmiyordur,
 • Klimanın ana kartında sorun vardır,
 • Klimanın kumandası arızalıdır,
 • Kumanda pili bitmiş olabilir ve ya oksitlenmeden dolayı,
 • On-off anahtarı, sigortası arızalıdır,
 • Sensör, display kartı sorunludur,
 • Ya da klimanın gazı bitmiştir.

Klimanız kullanım sırasında beklemediğiniz davranışlar sergileyebilir ve doğru şekilde çalışmayabilir. Bu duruma teşhis koymak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Klimanıza elektrik geliyor mu kontrol edin. Elektrikleriniz kesik olabilir ya da evin, klimanın sigortası atmış olabilir. Ayrıca klima kumandasının ekranına görüntü gelip gelmediğini ve klimanızın ışıklarını da kontrol edin. Kumandanıza görüntü gelmiyorsa yeni pil takıp tekrar deneyin. Eğer klima göstergesinde yanıp sönen bir ışık veya CH yazısı varsa klima şalterini kapatıp yaklaşık 3 dakika sonra tekrar açın sorun düzelecektir.

Gösterge lambası ve sinyal sesi

Kumandanızla klimaya komut verdiğinizde ön panelin en solunda yer alan gösterge lambasının yanıp yanmadığını ve iç üniteden “bip” şeklinde bir sinyal sesinin gelip gelmediğini kontrol edin. “Bip” sesinden yaklaşık 10 saniye sonra klima çalışmaya başlayacaktır.

Klima ısıtma modunda çalıştırılacaksa

Klimanızın kumanda modeli kapaklı ise; kumandanın sağ üst köşede yer alan açma/kapama düğmesine basın. Kumanda kapağını açtığınızda sol tarafta yer alan ve “kar tanesi, siyah üçgen, damla, güneş” sembolleri ile gösterilen düğmeye kumanda ekranına ”güneş” sembolü gelene kadar birkaç kez basın. Güneş şekli geldiğinde klima ısıtma konumuna alınmış olur. Aşağı ve yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı arttırabilirsiniz. İç üniteden “bip” şeklinde sinyal sesi geldiğinde klimanın ön panelinde en sağda bulunan ikinci lamba yanar. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlar.

Klima kumandanızın modeli kapaksız ise açma/kapama düğmesine basıp kumandayı açın. Isıtma konumu için kumanda ekranında “güneş” sembolü gözükecek şekilde “Mode” tuşuna basın. Aşağı ve yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı arttırabilirsiniz. İç üniteden “bip” şeklinde sinyal sesi geldiğinde klimanın ön panelinde en sağda bulunan ikinci lamba yanar. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlar.

Klima kumandanızın orta kısmında yer alan açma/kapama düğmesine basın. Sol tarafta yer alan “Mod” tuşuna basarak ısıtma moduna alın. Kumanda ekranında ‘’güneş’’ sembolü gözüktüğünde aşağı/yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini seçebilirsiniz. Ayrıca kumandanın “Hızlı” tuşuna basıp ekranda ”PO” yazısını gördüğünüzde hızlı ısıtma özelliğine alabilirsiniz. Bu sayede klimanızın ısıtmasını daha çabuk hissedebilirsiniz.

klima su akıtıyor

KLİMA SU DAMLATIYOR

 

Klima su damlatıyor, Klima su  akıtıyor, Klima neden su akıtır Bu arızanın bir çok nedeni vardır. Bu nedenleri madde madde sıralayıp çözüm yollarını ele alacağız.!

Klima iç ünite su akıtma sebepleri

 • Tahliye sorunu

 • Drenaj sorunu

 • Gider sorunu

 • Meyil sorunu

 • Çatlak/Kırık sorunu

 • Gaz sorunu

Öncelikle klima suyu nereden gelirklima su üretir’mi..? Bu konuyu bilmemiz gerekmektedir. Size net kolay anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazın soğutma amaçlı kullandığımız tüm klimalar su üretir..! üretir derken su deposu yoktur   Sebebi ise ortamda bulunan nem soğutucu evap boruları üzerinde yoğunlaşarak suya dönüşmesi ile gerçekleşir.

Klimadan çıkan su nasıl oluşur..? Klima çalışma prensibi olarak ortamdaki sıcak havayı radyan fan sayesinde emer soğumuş evap boruları arasından geçerken emdiği bu havayı soğutarak ortama üfler,

Bu kısır döngü (Sirkülasyon) sayesinde ortamda bulunan nem yoğunlaşarak suya dönüşür..! Keza ocağa koyduğunuz su dolu bir çaydanlığı ısıttığınız zaman, bu su, buharlaşıp atmosfere karışır, ve Nem meydana gelir. Olay bodur

KLİMA SU DAMLATIYOR

KLİMA NEDEN SU AKITIR

 1. Tahliye sorunu..;Yazın Klima soğutma modunda çalıştığı zaman evaporatör’de biriken nem, suya dönüşür. Bu su Klima soğutucusu altında bulunan su tavasına damlar.

Damlayan su, tavada birikir, biriken su klimada bulunan su meyil sayesinde (Eyim) sayesinde tahliye hortumundan dışarı atılır.

Su tahliye esnasında arada her hangi bir pompa veya araç yoktur. Su meyil sayesinde akıp gider. Kaset tip (Tavan tip) Hariç. Bu cihazlarda pompa bulunur..!

Zamanla tavada oluşan kir nedeni ile gider ağzı tıkanır, ve klima iç üniteden eve su damlatmaya başlar.

Klima bakım zamanı gelmiş Servis çağırınız. Klima bakımı ile ilgili yazıyı Klima bakımı nasıl yapılır başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

KLİMA İÇERİYE NEDEN SU AKITIR

Drenaj sorunu; Klima montajı yapıldığı zaman yeni drenaj hortumu takıldığı için hortum yumuşak ve esnektir. Zaman geçtikten sonra hortum sertleşir ve kırılma yapar,

Bu kırılma neticesinde tavada su birikir, dışarı atılamayan su tavadan taşıp klima iç üniteden damlatmaya başlar.

Klima Drenaj hortumu değişmesi gerekir servis çağırınız.

Gider sorunu;Klima tahliye hortumunu dış cephede bulunan balkon giderlerine 50 lik Pvc pimaş borusuna delik açılması sureti ile tahliye hortumu geçirilir,

Bir alt katın balkon gideri tıkanması sonucu pimaş su ile dolar su seviyesi yükseldikçe klima iç üniteden oda içine su damlamaya hatta akmaya başlar.

Önemli Not..; Bir hassa Kışın klima ısıtmada çalışıyor veya çalışmıyor iken bile 50 lik pimaşın tıkanması sonucu iç üniteden güldür güldür su geldiği görülmüştür

Çözüm…; Tesisatçıdan yardım alınız. Yada hortumu 50 lik Pvc borudan ayırınız. Ankastre tesisatta’da tahliye gideri tıkanması klimanın altından su akmasına yol açar.

KLİMA SU AKITIYOR

Su Meyil sorunu..;Klima montajında meyil’e dikkat edilmediğinde yani terazi ayarı doğru yapılmadığında klima iç ünitesi evin içine su akıtmaya, damlatmaya başlar.

Çatlak/Kırık sorunu..;Klima iç ünite kasasında (Plastik) kasada çatlak veya kırık oluşması nedeni ile bu çatlaktan veya kırıktan odaya su sızar,

Keza su tavasının çatlaması veya kırılması sonucu su kırıktan sızarak oda içine akıtmaya, damlatmaya başlar.

Gaz sorunu..;Klima gazının eksik olması peteğin kısmi buzlanmasına sebebiyet verir,  pervanenin buzlara çarpması sonucu hem ses çıkar hemde buz parçaları menfezden dışarı fırlar

Yaz havaların sıcak olması nedeni ile buz parçacıkları havada su haline dönüştüğü için odaya su damlaları şeklinde düşer klima iç ünitede kalan buz parçaları su olarak odaya akar

Klima servisi çağırınız.

KLİMA SU DAMLATIYOR

Müşterilerimizin sık sık belirttiği şikayetler, Klima su damlatıyor, Klima su akıtıyor, Klima neden su damlatır, Klima su akıtma arızası nedir.?

Öncelikle Yazıda eksiklik görüp bizleri uyaran Tüketicilere Teşekkürü bir borç biliyorum. Yazıya eklememi istedikleri konu başlıkları şunlardır..;

 

Klima suyu içilir’mi..?

Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?

Klima suyu ne işe yarar..?

Klima su atmıyor..!

Klima suyu içilir’mi..?

 (Klima suyu içilmez..!) hem zehirli maddeler içerir hem de klima suyu temiz değil kirlidir.

Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?

 Klima suyu temiz olmadığı için ütüde kullanılmaz.

Klima suyu ne işe yarar?

 Klima suyunu sadece çiçeklerde sulama amaçlı kullanabilirsiniz.

Klima su atmıyor

Cevap..; Bu soru bizlere genellikle Kış aylarında sorulmaktadır. Kışın klima ısıtma modunda çalıştığı için drenaj hortumundan yaz gibi suyu atmaz.

Sadece dış ünite altında bulunan tahliye deliğinden su akıtır. Oda Klima Defrost moduna geçtiği zaman dış ünite kondenserinde oluşan buzları eritir.

Dış ünite borularında oluşan buzlar eriyince klima otomatik ısıtma modunda çalışmaya devam eder. Klima defrost konumuna geçince ekranda DF yazısı görülür.

Not..; Klima DF arıza kodu değildir.

Display led ışıklı göstergede 3 damla simgesi olan ışık yanar, Klima tekrar devreye girdiği zaman bu üç damla led ışığı söner.

DIŞARIDA BULUNAN MOTORDAN NEDEN SU AKAR

Klima dışarıda bulunan motorundan neden su akar

Öncelikle dış ünite neden su akıtır bu bir arıza’mı değil’mi bunu bilmemiz gerekir. Klima yalnız kış aylarında dış üniteden su akıtır.

Sebebi ise iç ünite ısıtma yaparken dış ünite soğutma yapar. Klima bu eylemi 4 Yollu vana sayesinde gerçekleştirir. İç ünite odayı ısıttıktan belli bir süre sonra dış ünitede bulunan defrost sensörü sayesinde

Kondansatör üzerinde bulunan buzlanma limit üzerine çıktığı zaman Elektronik karta ısı derecesini ileterek klima defrost konumuna geçer.

Bu süre zarfında klima iç ünite fanı durur ve defrost işlemi başlar. Dış ünite kondansötöründe oluşan Buzlar çözülürken klima altında bulunan tahliye hortumu sayesinde eriyen buzlar sıvı halde dış ünite hortumundan tahliye edilir.

Çoğu klimacı Dış ünite altına drenaj hortumu takmaz buda kışın sizi mağdur eder. Örnek olarak Dış ünite alt komşunun balkonuna denk geliyor ise defrost suyu akar, veya Zeminde bir iş yeri veya market varsa üstüne su akar.

Bu durum ise klima sahiplerini mağdur eder. Klima taktırdığınız zaman mutlaka klima servisinden dış ünite drenaj hortumunu takmasını isteyin.

Konu ile ilgili eksik gördüğünüz bir bilgi var ise lütfen bizleri uyarınız. Bir önceki yazıda Klima soğutmuyor yazısını okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klima birçok sebeple su akıtabilmektedir. Ancak günümüz klimaları iç ve dış üniteden oluştuğu için bu sorunu her iki üniteyi de ele alarak açıklamak gerekir. Aşağıda tüm detaylar sunulmuştur.

 

Klima Dış Üniteden Su Akıtıyor

 

Klimaların iç ünitesinde var olan nem, gider borusu ile dışarıya gönderilmektedir. Dış ünite montajı doğru yapıldı ise su akması durumu normaldir. Montajında bir sorun var ise ve dış üniteden su gelmiyorsa bu durumda doğru montaj için servis yardımı alınmalıdır.

Klima soğutma modunda ise bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki neme bağlı yoğuşmadan kaynaklı su akıntısı olabilmektedir. Klima ısıtma modunda ise çalışırken ya da klima otomatik buz çözme yani defrost işlemi sırasında dış üniteden su akıtabilmektedir. Bu normal bir durumdur. defrost modunda ise buz çözme işlemi bittikten sonra su akıntısı kesilecektir.

Klimaların dış ünitesinden gelen suyun normal olduğunu bu açıklama ile belirtebiliriz. Önemli olan dış ünitesinden değil iç ünitesinden su geliyor olmasıdır. Dış üniteden su geliyor ise bu durumu normal olarak kabul ediyoruz ve cihazınızı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Klima İç Üniteden Su Akıtıyor

 

Klima iç üniteden su akıtıyor ise bu normal bir durum değildir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri sıralamak gerekirse eğer;

 

Klima gazı eksik olabilir

Klima gazı fazla olabilir

İç ünite dengede olmayabilir

İç ünite peteği kirlenmiş olabilir

Drenaj hortumu tıkanmış olabilir

Drenaj hortumu delik olabilir

İç ünite su tası tıkanmış olabilir

İç ünite tası delik olabilir

İç ünite plastik gövdesinde çatlama olabilir

Drenaj hortumu aşağı meyilli olmayabilir

İç ünite fanında sorun olabilir

İç ünite buzlanma yapmış olabilir

 

Klima soğutma modunda iken bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki nem oranına bağlı olarak yoğuşmadan kaynaklı su damlaması akıntısı olabilir. Klima ısıtma modunda çalışırken veya klima otomatik buz çözme ( defrost ) operasyonu esnasında su akıntısı normaldir.

DİP NOT: Normalde iç üniteden giden su boşaltma yani drenaj hortumunun ucu açık ve yönü aşağı doğru olmalıdır. Bunu kullanıcı olarak takip etmeniz gerekir. Hortumun ucu tıkalı ise ya da aşağı doğru değilse düzeltme yapabilirsiniz. Hortumun ucu damacana ya da pet şişe içerisine bırakılmışsa damacana ya da pet şişenin içi dolmuştur ve bu sebeple drenaj hortumunun ucu kapanmıştır. Su tahliyesini engelliyor olabilir. Bu durumda da tahliye işlemi olmayacağından suyu iç üniteye veriyor olabilir. Bu kontrolleri servis öncesinde yapmalısınız.

 

klima ses yapıyor

 

Klima seçimlerinde kullanıcılar genelde odaya uygun kapasite kadar ses seviyelerine de dikkat eder. Cihazın ses seviyesi ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Hem kullanıcı hem de çevresindekiler cihazdan rahatsız olmaz. Ancak bazen cihazda oluşan sorunlar sebebi ile ses yapma durumları görülebilir. Bu durumların sebepleri ve çözümlerini merak edenler aşağıdaki yazımıza göz gezdirebilir.

 

Klimalar genelde 2 üniteden oluşur. İç veya dış ünitede ses yapma durumları görülebilir. Her ünitede ses yapma durumunun ayrı sebepleri vardır.

Klima İç Ünitesinin Ses Yapma Nedenleri

 

Cihaz uzun süre bakımsız kalmış olabilir.

Bakımsızlık sebebiyle fanı kirlenmiş olabilir. Temizlenmesi gerekebilir.

Fan balansında sorun olabilir. Bu durumda iç ünite fanının değişimi gerekir.

Fan motoru rulmanlarında sorun olabilir. Fan motoru sökülür, rulmanları değiştirilerek sorun çözümlenir.

Fan motoru takozları özelliğini yitirmiş olabilir. Fan motoru takozları değiştirilerek sorun çözümlenir.

Klimanın dış aksesuar plastikleri sıcak ya da soğuk havaya maruz kalmış olabilir. Bu yüzden cihaz ses yapıyor olabilir. Bu durumda iç ünite plastikleri sağından ve solundan oynatılır, ses yapma durumu kontrol edilir ve ses yapma durumu varsa ona göre çözüm sağlanır.

Klimanın iç ünitesinden ses gelmesinin muhtemel sebepleri bu şekilde sıralanabilir. Bu bilgileri kullanıcının bilinçlenmesi amacı ile sunulmuştur. Hiçbir uygulama yapılmadan direk uzman yardımı almanızda fayda vardır.

Klima Dış Ünitesinin Ses Yapma Nedenleri

 

 • Dış ünite montajı yanlış yapılmış olabilir. %30 eğri montaj işlemi dış ünitenin ses yapmasına neden olabileceği için dış ünite yeri kontrol edilmeli gerekirse yeniden montajı yapılmalıdır.
 • Dış ünite konsol takozları yoksa eğer bu yüzden de ses yapabilir.
 • Klima montajı sırasında rekorlar dengesiz olarak sıkıldıysa dış motorun içindeki borular eğilmiş ve birbirine temas ediyor olabilir. Bu da yine dış ünitede ses oluşmasına neden olmaktadır.
 • Dış ünite fan motorunun rulmanlarında sorun olabilir. Bu yüzden de cihaz ses yapıyor olabilir.
 • Dış ünite montajı tuğla üzerine yapıldıysa eğer dışarıda dış üniteden ses gelmez ancak içeriye girildiğinde çok fazla ses ve gürültü duyulabilir. Bu durum özellikle de yeni binalarda sıkıntıdır. Bu sorunu gidermek için klimanın motor kısmının geldiği konsolun kolon üzerine monte edilmesi gerekir. Yani yeniden bir montaj işlemi gerekebilir.
 • Dış ünite takoz lastiği yoksa bu yüzden de ses yapabilir.
 • Bu durumlar dışında klimanın gazının eksik olması gibi durumlar da cihazın ses yapmasına neden olabilmektedir. Sıralanan tüm bu uygulamaların alanında uzman ekiplerce yapması gerekir. Kullanıcı olarak cihaza hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmemelisiniz.

Klima neden ses yapar Klimadan neden ses gelir..? Klima neden sesli çalışır, Klima motoru ses yapar’mı ? Sebebi ve Çözüm yollarını ele alacağız. Klima ses yapıyor ise Bunun sebepleri şunlardır.

Klima ses yapmasının nedenleri

 1. İç ünite fan motorundan gelen ses
 2. Dış ünite fan motorundan gelen ses
 3. Dış ünite Kompresör’den gelen ses
 4. İç ünite kapaklardan gelen ses
 5. Dış ünite Bakır boruların birbirine çarpması

1- İç ünite fan motorundan gelen ses…: Genelde bu ses motor kanadın kırılması sonucunda meydana gelen balans’tan dolayı ses yapması, Veya fan burçları veya takoz lastiklerin deforme olması sonucunda kanadın gövdeye sürtmesi sonucu gelen ses.

Klima neden ses yapar

2- Dış ünite fan motorundan gelen ses…: Bu seste iç üniteden gelen ses ile hemen hemen aynıdır..! Fan kanadı kırık veya fan burçları aşındığından dolayı çıkan ses bazende kapakların doğru bir şekilde takılmadığından dolayı gövdeye sürterek çıkardığı sestir.

3- Dış ünite Kompresör’den gelen ses…: Piston veya Biyel kolu aşınması sonucu kompresörün ses yapması veya ayak takoz lastiklerinin aşınması sonucu çıkardığı sesler

4- Dış ünite Bakır boruların birbirine çarpması..: Nakliye veya montajdan dolayı eğilen bakır borunun Birbirine çarpması veya şaseye çarpması sonucu çıkan ses, 

5- İç ünite kapaklardan gelen ses…: Filtre kapaklarının açık kalması sonucu titreşimden dolayı çıkan ses veya iç ünite montajı hatalı ise klima kapaklarından ses gelir.

 

klima üflemiyor

 

 • Klima sıcak üflemiyor veya ortamı ısıtmıyorsa bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Ancak direk servis çağırmak yerine servis öncesi yapılması gereken işlemler konusunda bilinçli olmak gerekir.
 • Kullanıcı Servis Öncesi Neler Yapabilir?
 • Klimayı ısıtma moduna aldınız mı?
 • Klima ısıtma modunda değilse bu yüzden ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda klima kumandası üzerinden güneş sembolü seçilmeli ya da heat sembolü seçilmelidir. Bu semboller ısıtma sembolleridir.
 • Klima ısı derecesini ayarladınız mı?
 • Klima üzerinden yapılan sıcaklık ayarı ortam sıcaklık ayarından daha yüksek olmalıdır. Buna göre bir ısıtma derecesi belirlemeniz gerekir. Ortam sıcaklık ayarından düşük olur ise ısıtma sağlayamaz ve bu durumda sonuç elde edemezsiniz.
 • Dış ünite devreye giriyor mu?
 • Dış ünite devreye giriyor ise parçalarda sorun olabilir. Dış ünite devreye girmiyor ise bu durumda klimanız elektronik olarak bloke olmuştur. Bu durumda klimanızı resetlemelisiniz. Cihazı enerjisinden kapatın 10 dakika kadar bekleyin ve yeniden açın.
 • Oda içinde açık kapı ya da pencere var mı?
 • Klimayı kullandığınız odanın içinde kapı veya pencereler açık durumda ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda açık kapı ve pencereleri mutlaka kapatmalısınız. Klimanızda sorun yok ise kısa sürede ısıtma sağlayacaktır.
 • Klimanın hava girişleri açık mı?
 • Klimanın önü eğer eşyalarınızla kapatılmış ise bu durumda ısıtma beklenen şekilde sağlanamaz. Klimanın hava girişlerinin her koşulda açık durumda olması gerekir. Klimanın önünde eşyalarınız var ise mutlaka almalı, hava girişlerini açmalısınız.
 • Klima yönlendirme kanatçığı hangi yönde?
 • Klima ısıtma modunda çalıştırıldığında önünde bulunan yönlendirme kanatçığının yönü aşağı doğru olmalıdır. Yukarı doğru olur ise ısıtmayı sağlamaz. Bu durumda yön kanatçığını mutlaka aşağı doğru getirmelisiniz.
 • Hava filtresi temiz mi?
 • Klimalarda ön kısımda hava filtresi bulunur. Hava filtresini kullanıma bağlı sıklıkla temizlemelisiniz. Genelde 15 günde bir temizleme işlemi önerilmektedir. Hava filtresi kirli ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Dilerseniz işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için klima filtresini temizleme linkini tıklayabilirsiniz.

Yapılan bu kontrol ve uygulamalardan sonra Klima Isıtma Yapmıyor ise başka bir müdahalede bulunmadan Klima Servisi’ni aramalı ve yardım talebinde bulunmalısınız.

 • Klimanın gazı olması gerekenden eksik veya fazla olabilir
 • Klimanın kompresörü arızalı olabilir
 • İç ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış veya iç ünitedeki fan ya da kondansatör arızalı olabilir
 • Sensörlerde sorun olabilir
 • Kumanda arızalı olabilir
 • Sinyal kablosunda sorun olabilir
 • Bakır boru hattında ezilme ya da kırılma olabilir
 • Fan kırık olabilir
 • Fan rölesi arızalı olabilir bu gibi durumlarda kart değişim gerekebilir
 • Fan kondansatörü  arızalı olabilir

Yine de tabi arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 

klima montajı nasıl yapılmalı

 

 • Klima montajı nasıl yapılır, klima nasıl takılır, montajı yapmadan önce dikkat edilecek en önemli husus klimanın takılacak olan odaya uygun olup olmadığını hesaplamaktır.
 • Bunu anlamak için klima takılacak odanın kaç m2 olduğunu hesaplamamız gerekecek basit bir yöntemle önce odanın en ve boy ölçülüp çıkan sonuçlar bir biri ile çarpılır..! örnek olarak en 5mt boy 8 mt  5*8 =40m2
 • Çıkan sonucu 2 ye bölüyoruz 20m2 yapar, Buna göre uygun klima 20.000 bin Btü olması gerekmektedir. Sıra geldi klimayı takacağımız yeri seçmek..!
 • Klima montajında dikkat edilmesi gereken hususlar;
 • Klima oturduğumuz yere yakın olmamalı. En direk soğuk hava akımı hasta olmamıza omuz ve boyunda tutulmalara neden olur. Onun için üfleme havasını hissetmeyeceğimiz uzak bir mesafeye veya odanın en sağ veya en soluna takılabilir.
 • Böylece direk soğuk havadan korunmuş oluruz.

 

KLİMA MONTAJI NASIL YAPILIR

 • Klima montajı yapacak kişinin mutlaka sertifikalı, Diplomalı yada montaj ile ilgili bonservis belgesine haiz olması gerekmektedir. Aksi taktirde ağır yaralanmalara yada ölüme sebebiyet verebilir.
 • Eğer klima montajını kendiniz yapmak istiyorsanız, en azından elektrik bağlantısını ve gaz açma işlemini bilir kişiye yaptırmanızı tavsiye ederim. Zira insan hayatı maldan önce gelir.
 • Eğer montaj yapılacak yer yüksek ve tehlikeli görünüyor ise bu işe kalkışmanızı tavsiye etmem ama balkon iç kısmına montaj yapılacak ise klima iç ve dış ünitesinin bağlantısını yaptıktan sonra yukarıda’da belirttiğim gibi elektrik ve gaz açma işlemini bilir kişiye yaptırınız.
 • Peki klima montajını yaptınız fakat klima soğutmuyor bu durumda ne yapacaksınız.? bunu da klima soğutmuyor yazısını inceleyerek üstesinden gelebilirsiniz

klima montajı nasıl yapılıyor

 

Klima İç Ünite Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

 

 1. Klima montajı yapılırken öncelikle montaj yapılacak yerin belirlenmesi gerekir.
 2.  Klimanın iç ünitesinin önünde veya yakınında bir nesne olmamalı.
 3. İç ünitenin yakının da ısı üreten bir eşya olmamalı. Ocak fırın kalorifer peteği gibi.
 4. İç ünite hava akışı olan bir yere montaj olmalıdır.
 5. İç ünite düz bir zemin üzerine düz bir şekilde montaj edilmelidir. Aksi takdir de gürültülü çalışır veya soğuk konumda çalışırken su akıtabilir.
 6. Isınan havanın veya soğuyan havanın dışarı kaçmaması için pencere ve kapılara yakın bir yere monte olmamalıdır.
 7. Klimanın verimli çalışması için zeminden 2 metre yükseğe takılması gerekiyor
 8. İç ünitenin sağında solunda en az 5 cm boşluk olması gerekir.

 

 Klima Dış Ünite Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

 

 1. Dış ünite üzerinde bulunan kondansatör sıcaklığını rahat bir şekilde atabileceği bir tere montaj edilmelidir. Aksi takdir de sıcak havalarda soğutma da verim düşebilir ve ısıyı atamadığı için hararet yapabilir.
 2. Dış ünitenin etrafında sıcaklık kaynağı bulunmamalıdır. Baca gibi vs.
 3. Dış ünitenin sıcak havalarda verimi düşmemesi için direk güneş ışığı alan yere monte edilmemesi gerekir. Ya da engellenmelidir.
 4. Dış ünitenin montaj yapacağı alanda bitki olmaması gerekir.Fan hızlı dönerken çiçeklere ve ağaçlara zarar verebilir.
 5. Dış ünitenin rahatça çalışabilmesi için kenarlarında boşluk olması gerekir.

 

Klima İç Ünite Montajı

 

 • İç üniteyi monte etmek için öncelikle klimanın boyunu ölçüp sağını solunu ve üstünde bir miktar pay bırakmanız gerekmektedir.Arıza durumunda kapağını sökmek için.
 • Askı sacını terazi ile montaj olacak duvara koyup düz bir şekilde deliklerden işaretlemeniz gerekiyor.
 • İç ünite ve dış ünite arasında ki bakır boru sinyal kabloları ve su gider hortumlarının rahatça geçebilmesi için askı sacının sağında en az 8 cm çapından bir delik açın.
 • İç ünite ile dış ünite arasındaki bakır borunun en az 3 metre olması gerekmektedir.

Dış Ünite Montajı

 • Dış ünitenin askı aparatlarının rüzgarda devrilmeyecek şekilde sağlam yapın.
 • Dış ünite mutlaka düz ve sabit bir şekilde montaj olmalıdır.

Dış Ünite Elektrik Bağlantıları

 • Dış ünite kontrol paneli üzerinde ki kapağı açın
 • Klemenslerde ki numaralara göre aynı şekilde bağlayın
 • Dış ünite üzerinde ki kapağı kapatın.

 

Klima Elektrik Bağlantıları

 • Sinyal kablolarını ayrı çekin.
 • Klimaya mutlaka topraklama hattı çekin.
 • Elektrik beslemesini  3*2.5 ttr kablo ile çekin.

 

klima sökme işlemi nasıl yapılıyor

 

Klimanızın demontajı (sökümü) gerekiyorsa merak edilen işlemleri aşağıdaki metinde bulabilirsiniz. Ancak en başında belirtmek isteriz ki sunulan bilgiler bilinçlenmeniz içindir, işlemi uygulamanız için değildir. Klima demontajı konusunda uzman yardımı almanız şarttır.

 

Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

 • Klima sökülmeden önce gazın toparlanması gerekir. Gazın toplanması açısından 4 alyana ve kurbağacığa ihtiyaç vardır.
 • Klima soğuk çevrime alınmalıdır. Bu sayede klimada bulunan gaz emniyetli olarak toplanacaktır.
 • Dış üniteye bağlı boruların yanında üstünde kör tapa olan servis vanaları bulunmaktadır. Kurbağacık yardımı ile kör tapa vanaları açılmalıdır.
 • Daha sonra servis vanalarının kapakları açılmalıdır.
 • Basma hattının yani ince borunun servis vanası kapatılır. Yaklaşık 1 dk kadar bu şekilde beklenir.
 • Sonrasında üstündeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanası kapatılır.
 • Klima sigortasından kapatılır. Bu sayede soğutucu akışkanı dış ünite üstündeki kondansere depolanmış olur.
 • Elektrik ve haberleşme bağlantıları sökülür, kablolar kodlanır. Kabloların kodlanmasındaki amaç da montaj sırasında yanlış uygulamaların önüne geçmek ve işlem maliyetini düşürmektir.
 • Klima iç ünitesi askıda olduğu yerden yavaşça ve dikkatli bir şekilde alınır, uygun görülen bir yere bırakılır.
 • Sökülen klima yerine başka bir klima takılacak ise askı aparatı sökülmez, klima yerine başka bir klima takılmayacak ise askı aparatı sökülür ve işlem sonlandırılır.

Klimanın Demontajı İçin Kimden Yardım Alınmalı?

İşinde uzman Klima Servisi ekiplerinden yardım alınmalıdır. İşlemi kullanıcı yapmamalı veya işi bilmeyen kişilere yaptırmamalıdır.

Klima Demontaj Ücreti Ne Kadardır?

Klimanın sökme yani demontaj bedeli klimanın kapasitesine ve çeşidine bağlı değişmektedir. Klimanın kapasitesine ve çeşidine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Bu ücret her firmada da aynı olmamaktadır. Firmasına göre de ücretler değişebilmektedir.

Klima Söküldüğünde Soğutucu Akışkan (Klima Gazı) Ne Oluyor?

Klima söküldüğünde gazın toplanması gerekir. Monte edildiğinde ise mevcut gazın yeniden verilmesi gerekir. Klima söküldüğünde klimadaki mevcut gaz kompresörde toplanır. Klima içindeki kompresörde toplandığı için de klima yeniden monte edilmek istendiğinde mevcut gazı yeniden verilir eksik gaz varsa ekstra basılabilir.

Klima Demontajını İlla Servisine mi Yaptırmak Gerekir?

İşlemler size basit gibi gelebilir. Bu işlemde ne var ki ben bile yapabilirim servis çağırmaya gerek yok diye düşünebilirsiniz. Ancak klimalar elektronik cihazlardır. Elektronik cihazlar olduğu için de her uygulamasında uzman yardımı almak gerekir. Klima demontajı yani sökme işlemi için de mutlaka uzman yardımı almalı yani servis çağırmalısınız.

Klima Nasıl sökülür Klimayı sökecek kişinin ya diplomalı yada bu işi bilen biri olmalı, aksi taktirde klimayı sakın kendiniz sökmeye kalkmayın..!

Öncelikle klima sökümü için gerekli aletleri yazalım..;

 • Yıldız tornavida (Asma sacını sökmek için)
 • Kontrol kalemi (Elektrik olup olmadığını kontrol etmek için)
 • İngiliz anahtarı 2 adet (Bakır boruları sökmek için)
 • Allen anahtar 4-5 nolu (Servis Vanaları için) 
 • Yan keski (Kablo kesmek için)
 • 12-13 Açık ağız anahtar ( Dış ünite L ayak için)
 • 12-13 yıldız anahtar ( Dış ünite L ayak için)
 1. Klima sökmeye başlamadan önce klima gazını toplamamız gerekmektedir. Klima gazını toplamadan sökerseniz klima montaj esnasında ekstra gaz masrafı çıkar.
 2. Klima gazı nasıl toplanır öncelikle bu yazıya bakarak gazı toplayınız! Gazı topladıktan sonra sıra geldi klima söküm işlemine!
 3. Klima nasıl sökülür
 4. Öncelikle Güvenlik açısından klimaya gelen elektriği kapatınız sigorta var ise sigorta şalterini kapatıp 220 elektrikten ayırınız
 5. Yani klimanın elektrik ile bağlantısını tamamen kesiniz. Daha sonra klima dış ünitesi yanına gelerek ingiliz anahtarı ile rakorları pirinç vanadan söküp ayırınız,
 6. Klima Nasıl sökülür
 7. Kabloları klima dibinden kesin veya söküp ayırın şimdi sıra geldi en hassas ve önemli kısma iç ünite borularını duvarın arkasından ayırma işlemine
 8. Dışarıdan duvarın dibinden yaklaşık 20-30 santim gerisinde Klimanın bağlantı nipelleri bulunmaktadır. Boruları bağlantı yerinden sökmek için dekoratif bandı sökünüz.
 9. Dekoratif bandı söktüğünüzde önünüze bağlantı nipelleri çıkacaktır daha sonra 2 adet Kurbağacık ile sökünüz, ve boruları delikten dışarı çıkacak şekilde düzeltiniz.
 10. sonra iç ünite yanına gidip alttan kastırıp çıkartınız. Marka modele göre vidalı ise vidaları sökünüz. İç üniteyi alttan yukarı kastırıp asma sacından çıkartınız.
 11. Klima iç ünitesini çıkardıktan sonra duvarda bulunan asma sacını söküp işleme son veriyoruz.

klima montajında nelere dikkat edilir

 

İç ve Dış Ünitelerin Montaj Yerleri Nasıl Tespit Edilir?

Doğru bir klima montaj işlemi için öncelikle çalışılacak alanın mümkün olduğunca iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve dış etkenlere göre stratejiler belirlenmesi gereklidir.

İç ve dış ünitelerin montaj yerlerinde çeşitli kriterlere göre tercihinizi yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz mekanın ekonomik olarak kullanılması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

 

İç ünite yeri için kriterler:

 • Drenaj hattı incelendikten sonra drenaj tesisatı tahrik doğal akışı ile tahliye edilmelidir.
 • Klimadan gelen havanın kişilerin yüzüne direkt temas edebilecek bölgelerde montaj çalışması yapılmamalıdır.
 • İç ünitenin asılacağı yer ağırlık çekebilecek bir yapıda olmalıdır.
 • Yanıcı gazların etki alanından uzak olunmalıdır.
 • Güneş ışığına maruz kalınabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Yüksek elektrik frekansına sahip cihazlardan uzak olunmalıdır.
 • Aşırı nemli ortamlara monte edilmemelidir.

Dış ünite yeri için kriterler:

 • Bakım ve onarım çalışmalarının en kolay gerçekleştirileceği bir bölgeye yerleştirilmelidir.
 • Ekonomik yönden avantaj sağlamak için bakır borunun en kısa olacağı yer seçilmelidir.
 • Güneş ışınlarından ve soğuk hava şartlarından korunabilecek bölgelerde olmalıdır.
 • Çok fazla ısınmamasına dikkat edilmelidir.
 • Buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın montajdan kaçınılmalıdır.
 • Direkt olarak toprak zemine monte edilmemelidir.
 • Bina cephelerine yerleştiriliyorsa drenaj hattı çekilmelidir.

Kapı ve Pencerelerin Konumuna Dikkat!

Klima montaj yeri belirlenirken kapı ve pencerelerin konumu da çok önemlidir. Klimanın montajının yapılacağı alan kapı ve pencerelerin direk hedefinde olmamalıdır. Klimanın iç ünitesinin direk gün ışığına maruz kalması da engellenmelidir. Aksi halde klima motoru aşırı ısınacak ve klimanız arızalanacaktır. Teknik ekibin pencere ve kapı konumuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Eşyalarınız Klimanızın Hava Akımını Engellemesin!

Klima montaj yerinin tespiti sırasında dikkat edilecekler arasında en önemlilerden biri de klima hava akımının eşyalar tarafından engellenmemesidir. Hava akış yönünde herhangi bir eşya bulundurulması hem mekanın istendiği gibi iklimlendirilmemesine hem de eşyalar nedeniyle tam olarak dağılmayan havanın klimayı ısıtmasına neden olmaktadır.

Klima montaj yerinin tespiti mutlaka yetkili servislerce yapılmalıdır. Aksi taktirde klimadan alınacak verim düşecek, sağlık sorunları görülecek ve klimanın kullanım ömrü kısalacaktır.

Hangi klimayı satın alacağınıza karar verdiğinizde süreç tamamlanmış olmuyor elbette. Klimanızın montajının nasıl yapılacağı da önemli. Tek başınıza montaj yapamayacağınız için montaj hizmetini veren ekiplerle çalışmanız gerekiyor. Mekanınıza gelerek en ideal noktayı belirleyecek olan uzman bakış açısından yararlanmalısınız. Aksi taktirde klimanızdan yeterli verimi alamazsınız. Mekan büyüklüğüne ve koşullarına dikkat etmeden montaj yapan kişilerden de uzak durmalısınız.

Klima demontajında ise kriteriniz mekanınıza ve cihazınıza zarar verilmemesi olmalı. Güvenlik koşulları alınmadan yapılan montaj uygulamaları kötü sonuçlar doğurabilir. Bunlar dışında dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için makalemizi sonuna kadar okumalısınız.

Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima montajı üzerinde önemle durulması gereken bir mevzu. Cihazın monte edileceği yerin tespiti için hatta montajdan önce mekâna uygun klimanın alınması için teknik uzman desteği gerekir. Alandaki en verimli ve engelsiz bölgeye takılması gereken klimalardan böylelikle daha yüksek verim alınması söz konusu olur.

Klima Montaj Yeri Nasıl Belirlenir?

Klima montaj yeri belirlenirken keşif ekibi alanın büyüklüğünü inceleyerek işe başlarlar. Aynı zamanda pencere ve kapılardan meydana gelecek ısı kaybını hesaplarlar. Engelsiz bir alan belirlenirken klimanın performansına ve mekanda olacak kişi sayısına göre montajı gerçekleştirirler.

Klima montaj aşamasında öncelikle iç ünitenin takılacağı yer kontrol edilir. Ünitenin direkt güneş ışığına maruz kalmaması ve gaz çıkışlarının kapalı olmamasına dikkat edilir. Dış ünite montajında da havanın rahatça dolaşabileceği bir yer seçilir. Yazın gölge, kışın ise hava koşullarından etkilenmeyecek bir yerde olmasına özen gösterilir.

İşinin uzmanı montaj ekipleri klimanızı ısı kaynaklarına, egzoz fanlarına ve diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına yakın monte etmemelidirler, bu durumu kontrol etmeyi unutmayın!

Klimanızı Nasıl Monte Etmeliler?

 • Montaj önemli bir konudur, işinin uzmanı yapmalıdır.
 • İç ve dış ünitelerin takılacağı yerlerin güvenliğinden emin olunmalıdır.
 • İç ünitenin sarsılmayacak şekilde takılması gerekmektedir.
 • Cihazın çalışacağı voltaj, kablo kesintisi, otomatik sigorta değerlerinin yeterli düzeyde olması gerekir.
 • Dış ünitenin zemine veya konsol üzerine kauçuk takozlarla sabitlenmesi gerekir.
 • İzolasyonlu bakır boru hattı, tekniğine uygun elektrik ara tesisatı ve gırtlaklı borudan imal edilmiş drenaj hattı birlikte tümü dekoratif bant ile sarılmalı, düzgün bir hat oluşturacak şekilde sabitleme kelepçesi (1,5 m. arayla) ile duvara bağlanmalıdır.
 • Bakır tesisatı kaynaksız çekilmeli, kaynak gerektiren durumlarda boru içinden “azot gazı geçirilerek” tamamlanmalı, ara tesisatın geçmesi gereken duvar vb. engeller delinmeli, ara tesisat ünitelere bağlanmalı, ara tesisat N2 (azot) ile kaçak kontrolü yapmalıdır.
 • Bakır borunun geçiş hattı için dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

Klima Sökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima montajı kadar sökümü de önemli bir mevzu. Yine tek başınıza yapamayacağınız bu uygulama için teknik servisinizden yardım alabilirsiniz. Klima sökülürken gerekli güvenlik önlemleri çerçevesinde:

 • Cihaza giden elektrik gücü kesilir. Tavsiye edilen; söküm sırasında tüm mekânın elektriklerinin kesilmesidir.
 • Dış üniteye bağlı boruların yanında üzerinde kör tapa olan bir servis vanaları vardır. Önce kurbağacık yardımıyla, kör tapalar çıkarılır.
 • Servis vanalarının kapakları açılır.
 • Klima soğuk çevrimde çalıştırılır.
 • Basma hattının servis vanası kapatılır.
 • Bir süre beklendikten sonra dönüş borusundaki servis vanası da kapatılır.
 • Klima sigortadan kapatılır.
 • Soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansötöre depolanmış olur.
 • Sonrasında güvenli bir şekilde çıkarılır.

Klima sökülürken kablolara ve yedek parçalara zarar verilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Güvenlik önlemlerinizi aldığınız taktirde klimanızın montajını ve sökümünü uzman ellere teslim edebilirsiniz.

klima montaj yerleri

Klima İç Ünite Montaj Yeri Seçim Kriterleri

 • Drenaj hattı için inceleme yapılmalıdır. Drenaj tesisatı pis su tesisatına verilmemelidir. Drenaj suyu tahrik doğal akışı ile tahliye edilebilmelidir.
 • Klimanın mekânı kullanan insanların üzerine direkt olarak üflemesi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Klima montaj yeri bu kıstas göz önüne alınarak seçilmelidir.
 • İç ünitenin monte edileceği yer ve bırakılacak boşluklar konusunda teknik dokümanlara ve kılavuza bakılmalıdır.
 • İç ünitenin asılacağı yer, ağırlığını çekebilecek bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Ünitelerin yerleşim yerleri yanıcı gazların yakınında olmamalıdır.
 • Klimanın monte edileceği yer, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
 • Cihaz, mutfak ve mutfak cihazlarının bulunduğu ve yağlı olan ortamlarda kullanılmamalıdır. Kuaför ve benzeri mekânlarda kullanımı durumunda klima temizliğine özel özen gösterilmelidir.
 • Yerleşim yapılacak mekânda yüksek frekans yayan makinelerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böyle bir ortama yapılan klima montajı yerleştirilen bir cihazda ciddi elektronik ve elektrik devre arızaları oluşabilir.
 • İç üniteler, sistemin genel performansını etkileyecek ısı kaynaklarının yakınına yerleştirilmemelidir.
 • İç üniteler çamaşırhane, mutfak gibi aşırı nemli ortamlara monte edilmemelidir. Aşırı nem sistem performansını azaltır.

Klima Dış Ünite Montaj Yeri Seçim Kriterleri

 • Klima Montaj Servisi Dış üniteyi, dış ortam havasının üzerinden rahatça dolaşabileceği bir yere yerleştirilmelidir.
 • Dış ünite, kolayca servis verilebilmesi, klima montajı ve gerektiğinde de-montajının rahatça yapılabilmesi için en uygun yere monte edilmelidir.
 • Sistem performansı ve ilk yatırım maliyeti açısından bakır boru tesisatının en kısa olacağı yer seçilmelidir.
 • Üniteler, yazın mümkün olduğunca gölgede, kışın da korunaklı kalabilecek bölgelere klima montajı yapılmalıdır.
 • Üniteler direkt güneş ışığına ve rüzgâra maruz kalabilecek yerlere yerleştirilmemelidir. Eğer yerleştirilmek zorunda kalınıyorsa önlemler düşünülmeli, gerekirse şekli değiştirilmelidir. Hava akışına engel teşkil etmeyen kör bir nokta idealdir. Klima montaj servisi tarafından tüm hesaplamalar doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • Isı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına, buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın montajdan kaçınılmalıdır.
 • Cihazlar direkt olarak toprak zemine ve eğik şekilde monte edilmemelidir.
 • Üniteler bina cephelerine ve/veya insanların altından geçebileceği yerlere monte ediliyorlarsa drenaj hattı çekilmelidir.

Klima montajında dikkat edilmesi gerekenler

 • Klima monte edilmeden önce cihazın çalışacağı gerilimi (voltaj), kablo kesintisi, cihazı koruyan otomatik sigorta değeri, iç ve dış ünitenin konulacak yerin uygunluğu gibi konulara dikkat edilmelidir.
 • İç ünite yerine asılmalı ve sabitlenmeli, dış ünite zemine veya şase (konsol) üzerine kauçuk takozlarla sabitlenmelidir.
 • Klima montaj servisi tarafından izolasyonlu bakır boru hattı, tekniğine uygun elektrik ara tesisatı ve gırtlaklı borudan imal edilmiş drenaj hattı, dekoratif bant ile sarılmalı, düzgün bir hat oluşturacak şekilde sabitleme kelepçesi (1,5  m. arayla) ile duvara bağlanmalıdır.
 • Klima montaj servisi tarafından bakır tesisatı yekpare boru ile kaynaksız çekilmeli, kaynak gerektiren durumlarda boru içinden “azot gazı geçirilerek” tamamlanmalı, ara tesisatın geçmesi gereken duvar gibi engeller delinmeli, ara tesisat ünitelere bağlanmalı, ara tesisatın kaçak kontrolü, N2 (azot) ile yapmalıdır.
 • Klima montaj servisi bakır boru hattı geçiş yeri için dolgu malzemesi kullanılmalıdır.
 • Klima montaj servisi, montaj işlemi bittikten sonra cihazı en az 6 m3/h vakum pompasıyla; en az aşağıdaki sürelerde vakumlamalıdır:

6000-17900 BTU/h              : 22 dakika
18000-30000 BTU/h            : 48 dakika
31000-48000 BTU/h            : 65 dakika
49000-60000 BTU/h            : 75 dakika
61000-100000 BTU/h          : 120 dakika

 • Klima ilk çalışmaya başladığında, ilk kalkış gerilimi ölçülmeli, birkaç dakika sonra çalışma gerilimi (voltaj) ölçülmeli ve uygunluğu kontrol edilmelidir.
 • Klimalar çalıştıktan ortalama 20 dakika sonra performans çalışma değerlerine ulaşabilmektedir. Bu nedenle cihazın çalışmasının üzerinden 20 dakika geçtikten sonra, çalışma esnasındaki gerilimi (voltajı), basınç değerleri, üfleme ve emiş sıcaklıkları ölçülmeli ve klima montaj servis formuna işlenmelidir.

Doğru Montaj; Yüksek Tasarruf Maksimum Verim!

 • Klima Montajı
 • Klima Bakım
 • Yedek Parça ve Aksesuar

Hatalı yapılan montaj işlemleri, klimanın çalışma verimi ve ömrü ile direkt alakalı olup yetkili servislerin sorumluluğu altındadır. Klimanızın hava akışına engel olmayacak, çevreye ve size zarar vermeyecek, performansını düşürmeyecek ve klimanızdan %100 verim almanızı sağlayacak montaj hizmetimiz sayesinde bu endişenizi gideriyoruz.

Klima montaj ekiplerimizle konutlarınıza ve iş yerlerinize gelerek mekanın özelliklerine göre montaj yerini belirliyor, ortaya çıkabilecek problemler için tedbir alıyor ve bu sayede yaşam alanlarınızın avantajlı bir şekilde iklimlendirilmesini sağlıyoruz. Çevreye dost ve güvenliğinizi koruyan sorunsuz klima montaj hizmetleri veriyoruz.

20 yılı aşkın iklimlendirme sektörü deneyimimiz, geniş araç filomuz, Türkiye çapında geniş servis ağımız ile aynı gün klima montaj hizmeti vererek mekanlarınız için en verimli iklimlendirmeyi sağlıyoruz.

klima ne kadar sıcak üfler

 • Klima modları mevsime göre mekan ısısını ayarlamanız için yardımcı olan değerlerdir. Klima sıcak ayarı ve soğuk ayarı doğru yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Odada olması gereken sıcaklığın çok altında ya da üzerinde kullanılan klimalar insan vücudunu rahatsız edecektir. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekir.
 • Klimaları kullanırken yaratacağı zararları da göz önünde bulundurursak klima kaç derece olmalı sorumuza yanıt bulabiliriz. Öncelikli olarak insan vücudu sıcaklığına uygun klima çalıştırmayı unutmamalıyız. İnsan vücudunun ortalama vücut sıcaklığının 37 derece olduğunu söylersek klimaların 20 ile 26 derece arasındaki sıcaklıkta çalıştırılması yeterli olacaktır.
 • Klima kaç derece olmalı hususu özellikle çocukların, yaşlıların ve hamilelerin bulunduğu ortamda önemlidir. Bu kişilerin klimaların direkt etkilerine maruz kalmaması gerekmektedir. Klimaların perdelerini yukarıya veya aşağıya doğru çevirerek ısının ya da soğukluğun direkt kişiye gelmesini önlemek gerekir.
 • Klima kaç derecede çalıştırılmalı konusunda çalıştırılan her klimanın dış ortama verdiği ısının da hesaplanması gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumda da klimaların bulunduğu ortamın büyüklüğüne göre seçim yapmak konusu devreye giriyor. Çok büyük bir klimayı küçük bir odaya koyduğumuzda klimanın ortama vereceği soğuk hava o odanın kapasitesinden fazla olacaktır. Bu nedenle hem soğuk hem de sağlıksız bir ortamla karşılaşılabilir. Bu nedenle odada bulunan insanlar daha çabuk hasta olabilir.
 • Klima kullanımı sırasında genellikle büyük bir hata yapılıyor. Klima kullananlar cihazda gördükleri minimum soğutma derecesi olan 18 dereceye klimalarını ayarladıklarında cihazı 18 derece üfleyecek zannediyorlar. Kumanda da görülen ve display bölümünde görülen 18 derece ortamı getirmek istediği sıcaklık anlamına geliyor.
 • Klima sıcaklık ayarı yapılırken örneğin dışarısı 35 derece ve içeriyi 18 dereceye ayarladığınız zaman dışarıdan gelen bir insan içeri girdiği zaman bir ferahlık sağlasa da bu tüketiciyi rahatsız ediyor. Hastalıklara çevirebiliyor, üşütebiliyor. Sinüzitleri olanları çok etkiliyor. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekiyor. Klima soğuk ayarı konfor sıcaklığının 25 derece olması gerekiyor. O bile rahatsız ediyorsa 26-27 dereceye çıkartabiliriz. Doğru kullandığımız zaman klima mükemmel bir soğutma aracı oluyor.
 • Klima sıcak ayarı ise yine aynı şekilde 23 – 24 derecelerde ideal olarak gösteriliyor. Mekan özelliklerine ve hava şartlarına göre bu değerler değişebiliyor.

Klima Kaç Derecede Soğutur?

Klima kaç derecede çalıştırılmalı sorunuza cevap olarak verdiğimiz klima soğuk ayarı, aslında klimanın kaç derecede soğuttuğunun da cevabı niteliğindedir. Klima soğutma derecesi:

 • Mekanın büyüklüğüne,
 • İstenen soğutma performansına,
 • Klimanın soğutma özelliklerine,
 • Soğutulmak istenen yerin iklim özelliklerine,
 • Mekandaki kişi sayısına,
 • Isı yalıtımının olup olmamasına göre değişmektedir.

Klima soğuk ayarı yapılırken mekanda istenen sıcaklığın göz önünde bulundurulması gerekir. Mekanın özelliklerine göre klima 18 derecede de soğutabilir, 22 derecede de. Bu nedenle klima kaç derecede soğutur sorunuza kesin bir cevap veremeyiz. Ancak en düşük sıcaklık değerine getirerek sağlıksız bir soğutma yaratmamanızı önerebiliriz.

Klima Sıcak Ayarı Kaç Derece Olmalı?

Klima sıcak ayarı yapılırken ortamdaki ısı ve mekan büyüklüğü çok önemlidir. 24 derecenin üzerinde sıcaklıklar sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmayacağı için klima sıcaklık ayarı 22 – 23 derecelerde olmalıdır. Mekandaki kişi sayısının fazla olduğu yerlerde sıcaklık değerleri birkaç derece düşürülebilir. Uyku hali, yorgunluk ve benzeri problemler sıcak ortamlarda meydana geleceği için sıcaklığı abartmamak gerekir.

Klima Eksi Kaç Dereceye Kadar Çalışır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte klimaların soğuk havalarda çalışma performansı da arttı. Günümüzde – 15 dereceye kadar ısıtma kapasitesi olan klimalar bulunuyor. Hatta bazı klima markaları – 25 dereceye kadar ısıtma yaptıklarını iddia ediyorlar. Bu ne kadar doğru tartışılır ancak Mitsubishi gibi klima devi markalar soğuk havalarda çalışma performanslarıyla ihtiyaçları karşılıyor.

Klima kullanıcıları genelde klimaların ısıtmadığı kanısında ve bunun sebebi de eski klima modellerinin ısıtmada çalışma aralığının (0, +5) derece olmasıdır. Dış ortam sıcaklığı göz önünde bulundurularak klima satın alındığında elbette bu durumla karşılaşılmamaktadır. Klima alırken ısıtmada problem yaşamak istemiyorsanız aldığınız cihazın kışın -15 dereceye kadar ısıtma yapıp yapmadığına dikkat etmelisiniz.

Klima eksi kaç dereceye kadar çalışır sorunuzu her zaman aklınızda tutarak klima satın alacağınız firmaya sormayı unutmamalısınız. Isıtma ve soğutma performansından emin olmadığınız modeli ve markayı satın almamalısınız. Klima modları ve sıcak – soğuk ayarları hakkında bilgi sahibi olarak bilinçli bir şekilde alışveriş yapmalısınız.

klima ne kadar yeri ısıtır ve soğutur

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur?

12000 BTU klima kaç metrekare soğutur, sorunsalı günümüz çağında klimalar için son derece önemli bir etken olmaktadır. Klimalar, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında bir kurtarıcı gibi yardımınıza koşar. Kışın ise ortamı ısıtır yani klima hayatımızın önemli bir noktasında yer almaktadır. Klima alırken kaç metrekare soğutup kaç metrekare ısıtır diye her zaman merak eder ve ona göre kaliteli bir şekilde bir klima almayı hedefleriz. Ancak alacağımız klima ne kadar bir alana etki edeceğini bilmek kolay değil. O yüzden bu yazıyı okumanızda fayda bulunmaktadır.

BTU Ne Demek?

12000 BTU klima kaç metrekare soğutur, sorusuna yanıt vermeden önce bu soru içerisinde ki BTU kelimesinin ne anlama geldiğini bilmekte fayda olacaktır. BTU İngilizce “British Thermal Unit”  ( İngiliz ISI BİRİMİ ) kelimelerinin kısaltılması olarak ortaya çıkmıştır. Bir litre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gerekli olan ısı miktarıdır. Klimalarda BTU/h olarak yani şu şekilde klimaların bir saatte bölgeden taşıdığı ısı miktarını belirtmek için BTU terimi kullanılmaktadır. Bu BTU oranın değeri arttıkça klima ücreti de artmaktadır. Soğutulacak ortamın büyüklüğünden bu durumdan farklı daha birçok etken bu BTU değerinin etkilenmesini sağlar.

BTU Formülü Nasıl Hesaplanır?

Sıra en önemli kısma geldi klima alırken dikkat etmeniz gerek en önemli şey olan BTU’ yu nasıl hesaplayacağımızı göstereceğiz. Bu şekilde klimaların BTU’ sunu hesaplayarak istediğiniz performansta alabilir ve rahatça kullanabilirsiniz. 12000 BTU klima kaç metrekare soğutur, sorusuna da etkili bir cevabı vermiş olursunuz.

Klimayı kullanacağımız bölgenin m² sini 2,2’ye bölüp, 1000 ile çarpıyoruz. Hemen bir örnek ile devam edelim. 12000 BTU’nun etki edeceği bir bölgeyi metrekare cinsinden hesaplayalım.

Formülümüz de bulunan metrekareyi başa çekelim ve formülümüzü yazalım. (m²=12000×2,2/1000) şimdi bu formüle göre hesaplamamızı yapalım. Yaptığımız hesaba göre 12000 BTU’luk bir klimayı en fazla 26,4 m² ölçülerindeki genişliğindeki bölgelerde kullanabileceğimizi görüyoruz. 9000 BTU’luk klimayı yine aynı tür bir hesapla maksimum 19,8 m²‘ye kadar olan bölgelerde kullanabileceğimizi hesapladık.

Yani 12000 BTU klima 19,8 – 26,4 m² arası genişlikteki bölgelerde soğutma ve ısıtma işlemleri için kullanılabilmektedir.

 

Klima Alınırken Önemli Noktalar

Merak edilen konumuzun cevabını vermiş olduktan sonra klima alınırken dikkat etmemiz gereken önemli noktalara değinelim. Burada dikkat edeceğimiz ve birçoğumuzun da gözünden kaçan önemli bir nokta var. Klimayı kullanacağımız alan çok sıcak bir alan ve klimanın takılacağı oda günün büyük bir bölümü güneş alan bir yerdeyse; klima BTU oranlarında ufak bir değişiklik yapmamız gerekir.

Ben yukarıdaki sıkıntıları yaşayan kişiler için 12000 BTU klimayı 20-22 m² genişliğinde alanlar da kullanmaları daha uygundur bu yüzden daha büyük alanlarda ise m²’ye göre 18000 BTU gücünde ve ya daha üst BTU gücündeki klimalara yönelmeleri daha iyi olacaktır. 24000 BTU bir klimanın da 12000 BTU bir klimaya oranla 2 kat daha fazla alan soğutacığını klima alırken göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır.

18000 BTU klima kaç m2 alanı soğutur?

Gerekli matematik formül ile hesapladığımızda 18000 Btu klimayı maksimum 39.6 m² büyüklüğündeki alanlarda kullanabileceğimizi buluyoruz. Sonuç olarak yaklaşık 40 metrekareye kadar olan alanlarda 18000 Btu gücünde klima kullanmamız yeterli olacaktır.

48000 BTU Salon Tipi Klima kaç metrekare?

48000 BTU hatta daha da üzeri modelleri vardır. 80 metrekarenin üzerinde mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Aşağıda her modelin birer resmini sizinle paylaşıyoruz. Klimalarda en iyi markalar Mitsubishi ve Toshiba’dır

Kaç BTU’luk Klima Almalıyım?

Klima satın almak isteyenlerin ilk sorduğu soru: “Kaç BTU’luk klima almalıyım?” olmaktadır. Klimaların 1 saatlik zaman diliminde ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösteren BTU, farklı kriterlere göre belirlenerek klima satın alımını kolaylaştırmaktadır. Klima almadan önce mutlaka yapılması gereken BTU hesaplama, ev ve iş yerleriniz için en uygun klimayı almanızı sağlamaktadır.

British Termal Unit kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan soğutma enerjisi birimi BTU, bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F’den (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır.

Klima satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus olan BTU, klima kapasitesini belirlemektedir. BTU arttıkça klimanın değeri de fiyatı da artmaktadır. Bu nedenle metrekareye göre BTU klima hesabı yapmalı, uygun BTU değerine sahip klimayı tercih etmeliyiz.

Klimaların BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

Klima BTU hesaplama yaşanılan bölgenin iklim şartlarına ve hava durumu değerlerine göre belirlenmektedir. İklim şartlarının yanında aynı zamanda mekanın büyüklüğü ve mekanda yaşayacak her kişi sayısı da BTU değerlerini etkilemektedir.

Klima kapasite hesabı uzman teknisyenler ve keşif ekipleri tarafından yapılarak her mekan için özel olarak değerlendirilmelidir.

Metrekareye Göre BTU Klima

Kaç BTU’luk klima almalıyım diyenler için 2 yöntem sunacağız. Eviniz ya da iş yeriniz için klima ihtiyacınızı belirlemek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

Klima BTU Hesaplama

Klimayı kullanacağınız alanın metrekare ölçümünü yapın. Metrekareye göre BTU klima hesaplaması için odanın metrekaresini 2,2 ye bölün ve 1000 ile çarpın. BTU kaç metrekare için nasıl sonuç verir öğrenmiş olursunuz.

Btu Hesabı: Oda Metrekaresi / 2,2 x 1000

Örnek Klima Btu Hesabı

Klimanın kullanılacağı oda 80 m2 olsun.

80m2 / 2,2 = 36,36

36,36 x 1000 = 36360 Btu

Klima BTU hesaplama formülümüze göre 36360 Btu ‘luk bir klima sizin için yeterli olacaktır. Bu değere en uygun klima 40000 Btu dur. Yani 80 m2 lik odanız için 40000 Btu klima yeterli olacaktır.

 

Klima Servisi BTU Hesaplaması

Kaç btu klima almalıyım diye düşünenler için bir diğer BTU hesaplama yöntemi de klima firmalarının kullandığı yöntemdir. Yaşanılan bölgenin iklim değerleri göz önüne alınarak yapılan bu hesaplamada daha sağlıklı sonuçlar alınır. Hatta klima firmaları hangi odaya hangi BTU klima ihtiyacınızın olduğunu belirlemek için mekanda kullandığınız aydınlatmanın cinsine ve gücüne, mekandaki kişi sayısına, pencere sayısına, eşyaların konumuna dahi dikkat ederek en iyi klimayı sizlere sunarlar.

Metrekareye göre BTU klima hesaplamasında odanın metrekaresi bölge katsayısı ile çarpıldıktan sonra çıkan sonuca mekanda bulunacak kişi sayısı başına 600 BTU değeri eklenir. Aydınlatmalar için de 500Watt gücünün üzerinde aydınlatma varsa her 1 watt için 3,412 BTU eklenerek ideal klima tespit edilir.

Örnek Klima Btu Hesabı

Marmara Bölgesinde bulunan bir odaya göre klima hesabı yapacak olursak; odamızın ölçüsünü yine 18 m2 olarak alalım.

50m2 x 385 = 19250 Btu

4 kişi yaşamakta = 4 x 600 Btu = 2400 Btu

Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücünün üzerinde olmadığı için herhangi bir değer eklememize gerek yor.

22250 + 2400 = 21650 Btu yapar bu orana en uygun klima 24000 BTU’luk bir klimadır.

Kaç BTU’luk klima almalıyım sorunuza örnek hesaplamalarımızdan yararlanarak kendiniz de cevap bulabilirsiniz. Metrekareye göre btu klima satın almak ya da hangi odaya hangi btu klimanın yeterli olacağını belirlemek zor değil. Önemli olan ihtiyaçlarınızı ve kullanım amaçlarınızı belirlemek.

Klimalar 9000 Btu12000 Btu18000 Btu24000 Btu36000 Btu48000 Btu v.b şekillerde btu oranlarına sahiptir. Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen bu birim klimanın bir saatlik zamanda ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösterir. Btu değeri arttıkça klimanın fiyatı da artmaktadır.

Bu sebeple klima almadan önce mutlaka odanıza uygun Btu oranını hesaplamanız ve odanıza en uygun Btu değerinde klimayı almanız sizin için avantajlı olacaktır.

Makalemizde Klima Btu hesaplamayı sizlere iki yöntemle anlatacağız. BTU ‘nun açılımı British Thermal Unit yani İngiliz ısı birimi ‘dir.

Klima Btu Hesaplama

 1. Yöntem (Basit Klima Btu Hesaplaması) Klimanın bulunacağı alanın metrekare olarak ölçümünü yapın. Hesapladığınız metrekareyi 2,2 ye bölün ve 1000 ile çarpın. Bu size odanız için uygun olan Btu değerini verecektir.

BTU HESABI: ODA METREKARESİ / 2,2 X 1000

Örnek Klima Btu Hesabı  Klimanın kullanılacağı oda 18 m2 olsun.

18m2 / 2,2 = 8,18  8,18 x 1000 = 8180 Btu

Hesaplamamıza göre 8180 Btu ‘luk bir klima sizin için yeterli olacaktır. Bu değere en uygun klima 9000 Btu dur. Yani 18 m2 lik odamıza 9000 Btu klima yeterli gelecektir.

TAVSİYE YAZI: 24000 BTU KLİMA KAÇ METREKARE SOĞUTUR?

 1. Yöntem (İşi Bilen Servislerin Klima Btu Hesaplaması) Ülkemizde her bölgenin iklim şartları farklı olduğu için klima şeçiminde yaşadığınız bölgenin etkisimutlaka olacaktır. İşinin uzmanı servis elemanları klima btu hesaplarkenbulunulan bölgenin durumuna, kullanılan aydınlatmaların cinsine ve gücüne, yaşayan kişi sayısına, v.b durumlara göre hesaplamasını yapar.

Bu şekilde klima btu hesaplamasında oda metrekaresi bölgenin katsayısı ile çarpılır. Çıkan sonuca ortamda yaşayan kişi sayısı başına 600 Btu eklenir. Ayrıca odada bulunan aydınlatmalar 500Watt gücünün üzerindeyse her 1 watt için 3,412 Btu çıkan sonuca eklenerek oda için gereken Btu oranı hesaplanır.

Örnek Klima Btu Hesabı Akdeniz Bölgesinde bulunan bir odaya göre klima hesabı yapacak olursak; odamızın ölçüsünü yine 18 m2 olarak alalım.

18m2 x 445 = 8010 Btu 4 kişi yaşamakta = 4 x 600 Btu = 2400 Btu

Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücünün üzerinde değildir bunun için ilave yapmıyoruz.   8010 + 2400 = 10410 Btu yapar bu orana en uygun klima 12000 Btu ‘luk bir klimadır.

Not: Gerekenden çok daha fazla Btu kapasitesine sahip bir klima kullanmak; hem elektrik tüketimini arttırır, hemde kapasite ile birlikte fanında büyümesinden dolayı sesten daha fazla rahatsız olursunuz.

 

 

klima ne kadar elektrik harcar

A sınıfı 9000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 9.000 BTU klimalar en yüksek hızda saatte 0,8 kw elektrik harcar. Elektriğin kw’ı ortalama 2,618* kuruş olduğundan, bir saatte 0,494 TL elektrik yakacaktır. (0,8kw*0,61= 1,494TL)
Ortalama normal bir konutta klima günde 6-8 saat kullanılır, bu da günde 3,9 TL- 4,9 TL arasında elektrik sarfiyatı anlamına gelir ki, da ayda 97 TL – 137 TL olarak faturaya yansır.

BTU YÜKSELDİKÇE ELEKTRİK PARASI ARTIYOR

A Sınıfı 12000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 12.000 BTU klima en yüksek hızda saatte 1,08 kw elektrik harcar. Ortalama normal bir konutta klima günde 6-8 saat kullanılır, bu durumda faturaya ayda 139,5 TL – 196 TL yansır.

A – sınıfı 18000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

Bu klimalar en yüzsek hızda saatte 1,78 kw güç çeker. Bu kez faturaya yansıyacak rakam aylık 235 TL – 360 TL olacaktır.

A – sınıfı 24.000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

Bu klimaların harcadığı elektrik saatte 2,19 kw’tır ve bir aylık faturaya 280 TL – 380 TL olarak yansır.

INVERTER KLİMALAR ‘%29 DAHA AZ ELEKTRİK YAKAR

Inverter klimalar ise ortalama %29 daha elektrik harcar ki faturaya 9,5 lira ile 35 lira arasında bir indirim olarak yansır.

Klima ne kadar elektrik harcar ?

Klima soğutma kapasiteleri genellikle BTU (British Thermal Unit) birimiyle gösterilir.Genel tanım olarak “BTU, bir libre suyun sıcaklığını 63° F’den 64 °F’ye çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır.” Klima kullanıcıları için önemli olan birim ise BTU/h (BTU/Saat) değeridir. Bu da 1 saatte klimanın ortamdan taşıdığı ısı miktarını, ortamın ihtiyaç duyduğu soğutma ihtiyacını ifade eder.

Aşağıdaki örnekte klimanın gücü hesaplama kolaylığı kilowatt (kW) cinsinden gösterilmiştir. Klima’nın BTU yükseldikçe elektrik tüketimi artar.

Aylık elektrik tüketimi nasıl hesaplanır ?

A enerji sınıfına sahip bir klimanın yaz aylarında her gün günde 7 saat kullanıldığını varsayalım. Aşağıdaki tabloya göre yılda üç ay klima kullanmak yıllık elektrik faturasını 250-610 TL arasında yükseltebiliyor.

Klima enerji sarfiyatı örnek hesaplama tablosu
A sınıfı klima Soğutma alanı Günlük çalışma süresi Aylık enerji tüketimi Aylık faturaya etkisi
9000 BTU/h (0,8 kW) en fazla 20 m2 7 saat 156,80 kWh 97,30 TL*
12000 BTU/h (1,08 kW) en fazla 30 m2 7 saat 211,68 kWh 128,91 TL*
18000 BTU/h (1,78 kW) en fazla 45 m2 7 saat 235,20 kWh 159,69 TL*

*Meskenler için elektrik kWh fiyatı 0,5375 TL (vergiler ve bedeller dahil) alınmıştır.

 

klima çeşitleri nelerdir

ısı Pompası türü split klima ile; soğutmanın yanı sıra çok soğuk hava sıcaklığı olmayan zaman ve bölgelerde, ısıtma için de yararlanmak mümkündür.

 • Duvar Tipi Mono Split Klimalar. …
 • Dış Ünitesiz Klimalar. …
 • Duvar Tipi Multi Split Klimalar. …
 • Salon Tipi Split Klimalar. …
 • Yer/Tavan Tipi Split Klimalar

 

1 – MERKEZİ CİHAZLAR:
Bu tür sistemler daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları/menfezleri ve/veya fancoil v.b. cihazlar bulunmaktadır. Sistemde kontrol edilen akışkan su ise (fan-coil, chiller) VWV, hava ise (klima santrali, damperler) VAV, soğutucu akışkan ise VRF sistemler olarak çeşitlendirilirler.
Merkezi Klimalar, büyük ofis, plaza, alış-veriş merkezi, otel, hastane, sinema, spor salonu vb. büyük binalar ve bazı endüstriyel tesisler için ideal sistemlerdir.

2 – BİREYSEL CİHAZLAR:
Bireysel cihazları 3 grupta toplayabiliriz:

a) Split tip klimalar
b) Paket tip klimalar
c) Pencere tipi klimalar *
*Split klima teknolojisinin konfor ve ekonomiyi bir araya getiren özellikleri sonucunda popülerliğini kaybetmiştir.
a) Split Tip Klimalar
Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara “split tip klima” denir.
Split klimalar bir dış ünite ve bir veya birkaç (multi split) iç üniteden oluşurlar. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan vasıtası ile iç ortamın ısısı alınarak dış üniteden atmosfere atılır, ısıtma modunda (heat-pump) ise sistem içerideki soğuğu dış ünite vasıtası ile dışarıya atar ve iç ortamı ısıtır.
000 Btu/h. – 24.000 Btu/h. arasında soğutma-ısıtma kapasitesine sahip olan klimalar genellikle konutlarda ve küçük ofislerde tercih edilirler. 24.000 Btu/h. ile 60.000 Btu/h. arası ticari tip uygulamalar için (mağaza, büyük ofis, cafe vb.) kapasiteleri de mevcuttur. Kullanım ihtiyacına göre şu şekilde çeşitlendirilirler:
– Duvar tipi
– Yer-tavan tipi
– Salon tipi
– Kanal / Gizli tavan tipi
– Kaset tipi
Split klimalarda bulunduğu ortamın havasını temizleme, nem alma, haftalık/günlük programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özelliklere sahip modeller de mevcuttur.

b) Paket Tip Klimalar
İkiye ayrılırlar:
1 – Düşey – Yatay Tip Paket Klimalar
Bunlar, direk olarak havası şartlandırılacak olan mahalde bulunurlar. Split klimaların daha büyük kapasiteli tipleridir. Havayı direkt olarak iklimlendirilecek mahale üfleyebildikleri gibi, kısa kanallar kullanılarak daha homojen hava dağılımı sağlayabilirler. Gerektiğinde iç üniteye dış hava bağlantısı yapılarak ortama taze hava verebilirler.
2 – Çatı Tipi Paket Klimalar
Restaurant, kafeterya, tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri vb. mahallerde yaygın kullanılır. Sistemin ekipmanlarının tümü iklimlendirilecek mahalin üzerindeki çatıya yerleştirilir. Sistem, iklimlendirilecek mahal ile gidiş ve dönüş hava kanalları yardımıyla ortamı konfor şartlarında tutar.

c) Pencere Tipi Klimalar
İlk klima modelidir. Pencere veya dış duvara monte edilen tek bir kutu şeklindedir. Cihazın bir kısmı içeride bir kısmı dışarıda kalır. Ortamda yüksek ses seviyesi ve yüksek elektrik tüketimi nedeni ile son yıllarda tercih edilmemektedir.

BİREYSEL KLİMA ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bir çok klima firması bu hizmeti ücretsiz sağlamaktadır.
• Alacağınız klimanın montaj, bakım ve servis hizmetlerinin uzun bir süre sorunsuz olarak yapılabileceğinden emin olunuz.
• Klima alırken önce hangi tip klima alınacağına uzman kişinin onayı ile karar verilmelidir.
• Uygun kapasite seçimi verimli klima kullanımı için çok önemlidir. Daha büyük bir klima her zaman daha iyi anlamına gelmez.
? Klimanın verimliliği göz önünde bulundurulmalı, dur-kalk (on-off) çalışan klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter tip klimalar tercih edilmelidir.
• Evinizin elektrik tesisatının klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğundan emin olunmalıdır.
• Klimanın ses düzeyine dikkat edilmeli düşük ses seviyesinde cihazlar seçilmelidir.
• Klimanızın filtreleri düzenli temizlik için kolay çıkarılır olmalıdır. Filtreler üretici tavsiyesine uygun aralıklarla temizlenmelidir.
• Klimanın kumandası kolay kullanımlı, termostat ayarı kolay görülür olmalı ve zaman ayarlı açma kapama imkanı olmalıdır.
• Benzer klimaları karşılaştırırken, verimi yüksek klimalar tercih edilmelidir. Verimin yüksekliği COP (Isıtmadaki verim), EER (Soğutmadaki verim) gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden veya A, B, C, D gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlaşılabilir.
• Isıtma klima ile yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat-pump modeller tercih edilmelidir.
• Klimanın üflediği serin hava yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalıdır. Klima kullanımı vantilatör kullanımından farklıdır.
• Montaj yapılırken, klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamasına, klimanın ısı, su buharı veya yağ buharına maruz kalacak bir yere konmamasına, duvarın klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat edilmelidir.
• Ev, küçük ofis, dükkan gibi yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış bireysel klimalar, hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve benzeri ünitelerinde kullanılmamalıdır.

En önemlisi; Klimanızın yılda iki kere periyodik bakımı yapılmalıdır.

EV VE KÜÇÜK İŞ YERLERİNDE DOĞRU VE TASARRUFLU KLİMA KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI

Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle yaparak daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Bu sıcaklık genellikle Türkiye koşullarında 24-26°C’lerdedir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır. Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
2. Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
3. Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler ile güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
4. Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalıdır, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalıdır.
5. Klimanızı amacı dışında, örneğin kurutma, yiyecek ısıtma/soğutma için, kullanmayınız.
6. Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizlenmesi ve yetkili servisler tarafından periyodik bakım yapılması klimanızın ömrünü arttıracaktır.
7. Klimanızın zamanlayıcısını kullanarak ev boşken klimanın otomatik olarak kapanmasını ve sizin geldiğiniz saatte çalışarak evin serinlemesini sağlar.
8. Eksik yalıtımlı eski bir binada iseniz yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin.

 

Klima Markaları

 • Fujitherma

 • york

 • midea

 • tronus

 • buderus

 • Hair

 • sharp

 • carrier

 • hitachi

 • elektra

 • lambert

 • rubenis

 • Ferroli

 • Aura

 • airwell

 • airfel

 • mitsubishi elektric

 • mitsubishi heavy

 • Mitsubishi

 • Altus

 • Alarko

 • Viessmann

 • Eca

 • samsung

 • iklimsa

 • fujitsu

 • iklimsa

 • Daikin

 • Bosch

 • Baymak

 • Toshiba

 • Demirdöküm

 • Arçelik

 • Midea

 • General

 • Ascon

 • Beko

 • Vestel

 • Tronic

 • Siemens

 • Baxi

 • Sigma

 

klimaya ne zaman bakım yapılmalı

Klima Bakımı Ne zaman Yapılmalı

 1. Hem yaz sıcaklarından hem de kış soğuğundan koruyan bir cihaz olarak özellikle evlerde konfor sağlayan klimaların düzenli olarak bakımlarını gerçekleştirmeniz cihazın daha uzun süreli kullanılabilmesi bakımından büyük bir önem taşır.
 2. Peki klima bakımı ne zaman yapılmalı ve kimlere yaptırılmalıdır? Pek çok kişi klima bakımlarını atlatıyor olsa da aslında klimaların daha sağlıklı şekilde kullanılabilmesi bakımında bakım zamanına ve bakım yapacak kişilere dikkat etmek gerekmektedir.
 3. Klima bakımları işinin ehli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu bakımlar sırasında cihazınızın tüm değerleri kontrol edilmekte, iç temizliği yapılmaktadır. Bu bakımların ne zaman yapılacağı da çok önemlidir. Kışın ortasında ya da yazın ortasında bakım yaptırmanızın herhangi bir faydasını görebilmeniz mümkün olmayacağı gibi bakım sırasında cihazınızın kullanılamaması da sorun yaratacaktır.
 4. Bu yüzden klima bakımı ne zaman yapılmalı dediğinizde en uygun zamanın evdeki klimalar için yılda iki defa olmak üzere özellikle kış ve yaz mevsimleri başlamadan evvel yapılmalıdır. Çünkü bu mevsimlerde kullanım artacaktır ve sorunsuz bir şekilde çalışması için kullanım öncesi bakımdan geçirilmesi gerekmektedir.
 5. Peki, bu bakım sırasında ne gibi işlemler yapılır? İlk olarak cihazlarda basınç değerinin kontrolü sağlanmaktadır. Daha sonra elektrik tesisatı kontrol edilir. Cihazın tüm bağlantıları dikkatlice kontrol edilip fan pervanelerinin temizliği yapıldıktan sonra da eğer gerekiyorsa hava filtresi değişimi gerçekleştirilir. Bu sebeple klima bakımlarının işinin ehli profesyonel klima servisleri tarafından yapılması gerekmektedir.
 6. Eğer bakım zamanlarını unutacağınızı düşünüyorsanız çalıştığınız servisten bakım zamanı hatırlatma hizmeti talebinde bulunmanız cihazınızın size sorun çıkarmadan problemlerini çözebilmek bakımından önemlidir.
 7. Klima bakım zamanı geldiği halde klimalarınızın bakımını yaptırmamanız durumunda klimanızda tamiri güç ve daha masraflı olacak sorunlar oluşması söz konusu olabilmektedir. Özellikle klimalarınızın orijinal parçalarında sorun yaşamamanız adına cihazınızın periyodik bakımlarına önem vermeniz daha fazla para kaybetmemeniz açısından önemlidir
 8. Bunun yanı sıra klimalarınızda biriken toz parçaları ve bakterilerin kullanıma başladığınız zaman hastalık yapmaması bakımından da bakımını kullanmaya başlamadan evvel yapmanız gerekmektedir. Önceki kullanımdan kalan bakterilerin size tekrar hastalık etkeni olarak dönmemesi açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Klima Bakım

Klimalar mevsim geçişleriyle beraber farklı hava koşulları ile karşılaşırlar.
Bu mevsim değişiklikleri klimalarda bulunan serpantin ve filtreler toz ve pisliklerden dolayı tıkanır. Bu durum sağlığınız ve ekonominiz için oldukça önemlidir.

Klima Bakımıyla Sağlığınızı Güvence Altına Alın

Filtrelerin toz ve pislikle kaplanmasından dolayı klimanızın saldığı kirli hava yüzünden sağlığınız ile ilgili sorunlar yaşarsınız. Bununla beraber serpantinlerin ve filtrelerin tıkanıklığından ötürü yeteri kadar soğutma veya ısıtma işlevini yerine getiremeyen klimalar devamlı çalışırlar.

Sürekli çalışan klimalar bir süre sonra arıza yapmaya başlarlar. Klimanızın arıza vermemesi için Klima Bakımı işlemleriniz Usta Klimacı personelleri tarafından kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır.

Klima Bakımı Servisi

Klima Bakım Servisi Olarak Neler Yaparız?

Kondenser ve Evaparatörün klima temizleme ilacı ile ve basınçlı su ile temizliği,
Elektrik tesisatı, V otamat, Voltaj – akım değerlerinin kontrolü,
R-22 gazının yüksek ve alçak basınç değerinin kontrolü,
Drenaj tavası ve hattının temizliği,
İç fan pervanelerinin temizliği,
Tüm bağlantılarının kontrolü,
Hava filtrelerinin temizliği,
Estetik görüntü kontrol,
Eksik ise gaz ilavesi.

Bakımı Yapılan bir Klima
• Düzenli çalışır.
• Uzun ömürlü olur.
• Daha az elektrik sarf eder.
• Yazın daha iyi soğutur, kışın daha iyi ısıtır.
• Olmadık anda arıza yapıp sizi mağdur etmez.

Periyodik bakım yapılan bir klima ile bakım yapılmayan bir klima arasında %25’lik bir verim farkı vardır.
Elektrik gideri azalır; Temiz bir klima bakım yapılmayan bir klimaya göre periyodik bakım giderleri dâhil %10 daha az elektrik sarfiyatı sağlar.

Sisteminizden kesintisiz yararlanma imkânı artar; Klimalarınızın periyodik bakımı sayesinde arıza yapma olasılığı minimum seviyeye ineceğinden klima sisteminiz ”sürekli konfor” sağlar.

Arıza giderleri azalır; Arıza giderlerini olabilecek en küçük problemler için %40,en büyük problemler için%30 oranında azaltacaktır.

En önemli faydası da; Alüminyum paneller arasında oluşan insan sağlığına son derece zararlı olan teneffüs edildiği takdirde baş ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilecek LEJYONEL BAKTERİSİNİ ortadan kaldırmasıdır.

Klima Bakımı Servisleri içerisinde en iyi Klima Servisi olma hedefi ile uzun yıllardan beri çalışmalarını şekillendiren istanbul Teknik Servisi, hizmetlerini müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlamayı hedefleyerek gerçekleştirmektedir.

Klima Bakımı Servisi olarak Klima sistemlerinde bulunan ürünlerinizin Klima bakım, klima montaj, klima arıza, klima tamiri, sökme takma, Klima gazı, yer değişimi, tamir, montaj, filitre temizliği ve klima arıza konusunda teknik servis ve yedek parça temini periyodik bakım sözleşmesi hizmeti vermekteyiz.

Klima Servisi

Klima Servisi denilince ilk akla gelen sunduğu hizmetlerin kalitesi ile bilinen Servisimiz, en kaliteli hizmeti siz müşterilerimize en ucuz Klima Servisi fiyatları ile sunmakta ve ekonominize destek olmaktadır.

Klima Teknik Servisimiz, Tüm marka Klima Servis hizmetlerini gerçekleştirirken müşterilerinin zor durumda kalmaması için minimum zaman diliminde hizmetini sağlayarak en iyi Usta Klimacı olma hedefi doğrultusunda hareket ediyor.

Klima Bakımı

Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez klima bakımı yapılması son derece önemlidir.

Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır.

Klima cihazlarınızdan en iyi verimi en az maliyetle alabilmeniz için, Klima Servisi

Klima bakım servisi
Klima bakım

yedek parça temini periyodik bakım

Uzman kadrosuyla tüm marka ve model klimalarınıza Klima Bakımı Servisi olarak; Klima sistemlerinde bulunan ürünlerinizin

Klima bakımı

Klima montajı

Klima Sökme Takma

Klima arızası

Klima Yer Değişimi

Klima Satışı

Klima parçaları satışı

teknik destek

Klima Bakım

Klima onarım

Klima yedek parça temini

Klima periyodik bakım sözleşmesi hizmeti vermekteyiz.

Klima Bakım Servisi

Klima cihazınıza senede iki defa periyodik klima bakımı yapılması gerekmektedir.
Yıllardır ısıtma ve soğutma sektöründe siz değerli müşterilerine hizmet veren İstanbul Klima servisi her türlü klima arıza ve bakım hizmetlerinde yanınızda.

Klima Servisi

Her Marka Ve Model Klima Duvar Tipi – Tavan Tipi – Yer Tipi – Asma Tavan Tipleri – Salon Tipleri – Kanallı Tipler – Mobil taşınabilir Tip Klimaların, Klima Tamiri, Klima Bakımı ve Klima Montaj Servisinde Garantili Hizmet Sunmaktayız.

Klima Filtre Temizliği

 

Klimanın Bakımı ve Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?
Klima bakımı servis tarafından yapılmasıdır. Ancak klimanızın filtre bakımını evde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Ufak tozlanmalar için çıkartıp yıkamaya gerek olmadan elektrik süpürgesi ile temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Filtre temizliği
Filtre temizliğini evde kendi olanaklarınızla temizlemeniz mümkün. Bunun için ilk olarak; Filtre çıkartılıp musluk altına tuturak kirlerinden arındırabilirsiniz. Herhangi bir temizlik malzemesi kullanmamanız gerekmektedir. Sadece soğuk su ile yıkanmalıdır. Klimanız iyice kuruduktan sonra yerine takarak çalıştırabilirsiniz.

klimalar, hem yaz hem de kış aylarında sıklıkla kullanılan iklimlendirme cihazlarıdır. Ancak kullanmakta olduğunuz klimalardan yüksek performans almak ve cihazın ömrünü uzatmak için düzenli olarak klima bakımı yaptırmalısınız. Aksi halde cihazınızın performansı düşer ve arızalanabilir. Bunun yanında bakımsız bir klima, düzenli olarak bakım yapılan klimalara göre çok daha fazla enerji harcamaktadır.

klima bakımı

Klimaların bakımı konusunda yeterince bilinçli olmayan kullanıcılar, genellikle bu konuda duyarsız davranırlar. Bunun sonucunda ise yeterince ısınamadıklarından ya da yine cihazların yeterince soğutmadığından şikâyet ederler. Oysa bunun nedeni büyük ihtimalle klimalarının bakımını ihmal etmiş olmalarıdır. Özellikle yıllarca ihmal edilen klimaların filtreleri toz ve kir nedeniyle tıkanır. Bu da klimanın çevreye sağlıksız bir hava vermesine neden olabilirler. Bu durum ise insan sağlığını tehdit eden, ciddi bir durumdur. Peki, klima bakımı ne zaman yapılmalıdır?

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır?

 • Klimaların bakımlarının ne zaman yapılması gerektiği genellikle kullanım kılavuzlarında belirtilir. Bu nedenle klimanıza hangi aralıklar ile bakım yaptırmanız gerektiğini öğrenmek için cihazınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Ancak genellikle klima bakımının 6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Bunun yanında klimanızın bakımını yaptırmak için arıza vermelerini beklememeniz gerekir.
 • Eğer kaliteli bir ürün kullanıyorsanız cihazınızın hemen arıza vermesi beklenmez. Ancak klimanız arızalanmasa bile içerisinde kir, toz ve mikropların barındığını bilmeniz gerekmektedir. 6 ayda bir yaptıracağınız bakım ile hem cihazınızın arızalanmasını önleyebilir hem de performansını arttırabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanında profesyonel bir servisten alacağınız bakım hizmetinin dışında klima filtre temizliği konusunda da hassas davranmalısınız. Bunun için birkaç haftada bir klimanızın filtresini çıkararak temizlemeniz oldukça önemlidir. Dikkatlice çıkardığınız filtreleri direkt olarak suya tutmak yerine elektrikli süpürge ile tozlarını çekmeniz çok daha faydalı olacaktır. Yine ardından küvetinize soğuk su doldurarak filtrenizi iyice yıkayabilirsiniz.
 • Ancak filtre temizliğiniz için sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yanında herhangi bir kimyasal ürün kullanmanız da cihazınıza zarar verebilir. Eğer klimanızın daha performanslı çalışmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, profesyonel ekiplerden kaliteli ve güvenilir bir hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
 • klima filtresi ne zaman değiştirilir
 • Mekanlarımızı ısıtmak ve soğutmak için kullandığımız klimaların iç ünitelerinde yer alan ve belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken hava temizleme filtreleri, ortama temiz hava dağılımı yapmakla görevlidir. İç üniteye gelen havanın herhangi bir bakteri ya da toz oluşumuna izin vermeksizin tekrar mekana aktarılmasını sağlayan hava temizleme filtreleri, klimanın maksimum verimle çalışmasını da sağlamaktadır.
 • “Hava temizleme filtreleri ne kadar sürede değiştirilmeli?” sorusu klimasının bakımını yaptırmak isteyenlerin aklına takılan sorulardan biridir. Uzmanların belirttiğine göre klima filtrelerinin 15 – 30 günde bir temizlenmesi ya da periyodik bakımlarda değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde klimaların verimlerinin düşmesi, enerji sarfiyatlarının artması ve sağlıksız ortamlar yaratmaları söz konusu olacaktır.

Klima Filtresi Değiştirilmezse Ne Olur?

Ev ve iş yerlerinde kullandığımız klimaları yanlış sıcaklık değerlerinde çalıştırmamız, iç ve dış ünite bakımlarını düzenli yaptırmamız sağlığımızı tehlikeye atıyor. Klima filtresi değiştirilmezse ya da temizlenmezse ne olur diyenler için klima teknisyenleri ve doktorların uyarıları şunlar:

 1. Klimanın ısıtma ve soğutma performansı düşer.

Klima bakımları aksatılır ve filtrelerin temizliği yapılmazsa cihazın ısıtma ve soğutma performansı da doğal olarak düşer. Değiştirilen filtreler sayesinde cihazınızın verimi her zaman maksimum seviyede olacaktır.

 1. Daha çok enerji tüketir.

Hava temizleme filtreleri değiştirilmeyen ya da temizlenmeyen klimalar, mekanı istediğiniz değerlerde ısıtmak ve soğutmak için daha çok güç sarf ederler. Dolayısıyla daha fazla enerji harcarlar. Bu durum da yüksek elektrik faturaları ile karşılaşmanıza neden olabilir.

 1. Mekandaki havanın kalitesi düşer.

Klima filtresi değiştirilmezse ne olur diyorsanız mekanınızın havasındaki değişimi gözlemlemenizi öneririz. Hava filtreleriniz ne kadar temiz olursa ortamdaki hava da o kadar kaliteli olacaktır. hem yaşam hem de çalışma koşullarınız iyileşmiş olacaktır. Dolayısıyla hava filtrelerinizi bakım dönemlerinde değiştirin ya da temizlenmesini sağlayın.

 1. Kötü koku yapar.

Hava temizleme filtreleri değiştirilmediği taktirde serpantin ve drenaj tavasında meydana gelen kirlilik sebebi ile bakterilerin üremesine neden olur. Bu da kötü koku yayılmasına ve ortam havasının sağlıksız olmasına sebebiyet verir.

 1. Hastalıklara neden olur.

Klima filtresinin temizlenmesi ve bakımının yaptırılması halinde herhangi bir sorunla karşılaşılmazken filtrelerin bakımsız kalması halinde üst solunum yolu enfeksiyonu, zatürre gibi birçok ağır enfeksiyon ile karşılaşılabilir. Özellikle astım ve alerji hastaları için tehlike oluşturan bu durum hastalıkların ilerlemesine neden olabilir.

Ölüme neden olan lejyoner hastalığının da bakımsız klimalar tarafından tetiklendiğini söyleyen uzmanlar, klimaların yılda en az 2 kez bakıma girmelerini ve filtrelerinin değiştirilmelerini öneriyor.

Temizlenmeyen klimaların toz ve mikropları ortamdan uzaklaştıramadıkları, aksine bu oluşumları çoğalttıkları belirlenirken baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, astım, alerji ve lejyoner gibi ciddi rahatsızlıkların bakımsız klimalar nedeniyle arttığı söyleniyor.

Kendi Kendini Temizleme Özelliği Olan Klimaları Tercih Edin!

Hava filtresini değiştirmenin avantajları arasında sağlıklı bir mekan, verimli ve az enerji harcayan bir klima yer alıyor. Dolayısıyla düşük faturalar, maksimum çalışma performansı, temiz hava ve istenilen ısıtma-soğutma değerleri elde ediliyor. Klima filtresinin temizlenmesi ya da değiştirilmesi sayesinde konforlu mekanlar yaratılıyor.

Siz de evlerinizde ya da iş yerlerinizde bu konforun sürekli olmasını isterseniz kendi kendini temizleme özelliği olan klimaları tercih edebilirsiniz. Gün içinde sürekli temiz kalma özelliğine sahip cihazlarla mekanlarınızda daha rahat olabilirsiniz. Düzenli bakımlarınızı aksatmadığınızda da uzun yıllar aynı performansta çalışan klimalarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

 

Klima bulunan her arabada mutlaka polen filtresi de bulunur. Klima çalıştırıldığı anda, çekilecek hava bu filtrede süzülerek aracın içerisine verilir.

Polen filtresi, klima tarafından soğutulan havanın aracın içine verilmeden önce süzüldüğü filtreye verilen addır. Polen filtresi hava, yağ, yakıt filtresi gibi belirli periyotlar halinde değiştirilmesi gereken bir bakım parçasıdır. Polen filtresi, çok fazla dolduğu zaman aracın içerisine toz ve mikrop gibi zararlı maddeler verilecektir. Bu da solunum yoluyla ciğerlerimize giderek, sağlığımız açısından zararlı bir durum oluşturacaktır.

Polen filtresi ne zaman kaç kilometrede değişir?

Aslında polen filtresinin bir değişim kilometresi veya zamanı bulunmamaktadır. Toz toprağın daha


Polen Filtresinin dolduğu nasıl anlaşılır?
yoğun olduğu kırsal bölgelerde daha çabuk dolarken Ankara, İstanbul, İzmir gibi genelde asfalt ve betonun bulunduğu şehir bölgelerinde daha geç dolmaktadır. Hangi şartta kullanılırsa kullanılsın, her yaz ayının başlangıcında, yani klimayı çalıştırmaya başladığınız zaman değiştirilmesi gerekir.

Klimayı çalıştırdığınız zaman hava mazgallarından içeriye toz püskürüyorsa, polen filtresi dolmuş demektir. Ayrıca dolan polen filtresi, içerisinde biriken pislik yüzünden aracın içerisine kötü bir koku verecektir. Ayrıca çok fazla dolması durumunda, klimanın üflemesi zayıflayacaktır. Ancak polen filtresinin dolduğunu anlamanın en iyi yolu onu sökerek bakmaktır.

Polen filtresi nasıl değiştirilir?

Polen filtresinin yeri marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Bazı araçlarda torpidonun içerisinde yer alırken, bazılarında fren, gaz ve debriyaj pedalının üzerinde, bazılarında ise kaputun içerisinde ön camın hemen altında yer alır. Ayrıca markadan markaya göre polen filtresinin boyutları da değişmektedir. Aracınızda polen filtresinin yerini öğrenmek istiyorsanız, kullanım klavuzuna bakmanız gerekmektedir. Bir tornavida yardımıyla kolayda polen filtresini yerinden çıkarıp, kendiniz değiştirebilirsiniz.

klima farklı renkleri  varmıdır

Klima Renkleri

 • siyah

 • beyaz

 • gri

 • kırmızı

 • bordo

 • sarı

 • lacıvert

 • pembe

 • mor

 • turuncu

 • mavi

gibi renkleri olan klimalar stokta olmadığı takdirde istenilen renge boyanır

bunlara ekstra olarak çocuklara özel üretilen klimalar mevcuttur

kameralı ve özel ayarlı çocuk klimaları kullanım açısından oldukça güvenlidir.

 • klima hangi ayarda sıcak üfler

Klimanızın sıcaklık ayarını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Klimanızın sıcaklık ayarını nasıl yapacağınızı öğrenmeniz için öncelikle klimanızın kumandasına bakın.

Kapaklı kumandalı modellerde ısı ayarı

Klimanızın kumandasının sağ üst köşede bulunan açma kapama düğmesine basın ve kumandanın kapağını açın. Sol tarafta yer alan, üzerinde kar tanesi, siyah üçgen ve güneş şekli olan düğmeye kumanda ekranında “Güneş” görseli gelene kadar birkaç kez basın.

Sıcaklık ayarı düğmesi

Aşağı/yukarı ok tuşları ile klima sıcaklık derecesini ayarlayın. Klimanızın ön panelinde en sağda yer alan ikinci lamba yanacak. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlayacaktir.

Kapaksız kumandalı modellerde ısı ayarı

Açma/kapatma düğmesine basarak klimanızın kumansını açın. Isıtma konumu için mod tuşuna, kumanda ekranında “Güneş” simgesi görünene kadar birkaç kez basın. Aşağı/yukarı ok tuşlarıyla klima sıcaklık derecesini ayarlayın.

Derece ayar düğmeleri

Klimanızın ön panelinde en sağda bulunan ikinci lamba yanacak. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlayacaktır.

Klimanızı kışın ısıtması için, kumandadan ayarını sıcağa çevirmek için yapmanız gereken mod tuşuna basarak güneş işaretini seçmeniz. Böylece klimanız artık soğuk yerine sıcak üfleyecektir.2

klima neden sıcak hava üflemez

Klimalar yaz aylarında kullanılsa da kış aylarında ısınmak içinde artık sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durum karşısında kışın soğuk havalarda klima sıcak hava üflemez ise kullanıcı için oldukça büyük sorunlar yaratabilir. Klimanız sıcak hava üflemiyor mu?  O zaman bu makalemiz tam size göre olacaktır. Dikkatli bir şekilde okuyarak klimanızın neden sıcak hava üflemediğini öğrene bilirsiniz.

Yapmanız gerekenler ise; klima kumandanızı kontrol ederek işe başlaya bilirsiniz. Klima kumandanızın ayarı bozulmuş olabilir bu durumdan dolayı klima sıcak üflemiyor olabilir. Kontrol ederek ayarlarını düzeltmeniz gerekecektir. Klimanız iç ünite yada dış ünite filtreleri tıkanmış olabilir bu durum karşısında da klimanız sıcak hava üflemeyecektir.

İç ünite filtresinin temizliğini klima kullanma kılavuzunu okuyarak bilgi alabilirsiniz. Klima filtrelerinin tıkanması nedeni klima bakımını düzenli olarak yaptırmamanızdan kaynaklanmaktadır. Klimanızda oluşabilecek arızalar nedir? diye soracak olur iseniz biraza da onlardan bahsedelim.

Klimanızın kompresörün de her hangi bir arıza oluşmuş olabilir, klimada buluna bilen gaz miktarı olması gerekenden fazla veya az olabilir, klima iç ünite yada dış ünite kartında arıza olabilir, klimanızda bulunan fan yada fan kondansatörün de arıza olabilir, klimanızda bulunan sinyal kablosunda sorun olabilir, boru hattında kırılmalar veya çatlamalar olabilir bu saymış olduğumuz durumlarda klimanız sıcak hava üflemeyecektir çünkü bunların hepsi klimanızın sıcak hava üflemişini engelleyecektir.

Bu durum karşısında yerinde tespit her zaman en iyi olandır sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığından dolayı servis müdahalesi gerekmektedir. Hemen bir servis arayarak çağırmanız en doğru karar olacaktır.

İsterseniz klima servisi olarak bizler hemen bu konuda siz değerli klima tüketicilerimize yardımcı olabiliriz. Tek yapmanız gereken çağrı merkezimizden bizlere ulaşarak arıza kaydı oluşturmak olacaktır. Aynı gün içerinde evinize teknisyen göndererek arıza durumunu en iyi bir şekilde ortadan kaldırmaya çalışmaktayız. 7/24 açık olan çağrı merkezimizden istediğiniz zaman bizlere ulaşabilir ve yardım olabilirsiniz. Teknisyen çağırmak için de araya bilir konu hakkında yardım almak içinde araya bilirsiniz. Klima hakkında ki sorularınızı yanıtlamaya devam etmekteyiz.

 

klima ısıtması için hangi mod

 

Klimanızı kışın ısıtması için, kumandadan ayarını sıcağa çevirmek için yapmanız gereken mod tuşuna basarak güneş işaretini seçmeniz. Böylece klimanız artık soğuk yerine sıcak üfleyecektir. Klima fiyatları, Klima bakımı Klima temizliği için diğer başlıklara göz atın.

klima ısıtma ve soğutma yapmıyor

 1. Klimayı ısıtma moduna aldınız mı?
 • Klima ısıtma modun da değilse bu yüzden ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda klima kumandası üzerinden güneş sembolü seçilmeli ya da heat sembolü seçilmelidir. Bu semboller ısıtma sembolleridir.
 1. Klima ısı derecesini ayarladınız mı?
 • Klima üzerinden yapılan sıcaklık ayarı ortam sıcaklık ayarından daha yüksek olmalıdır. Buna göre bir ısıtma derecesi belirlemeniz gerekir. Ortam sıcaklık ayarından düşük olur ise ısıtma sağlayamaz ve bu durumda sonuç elde edemezsiniz.
 1. Dış ünite devreye giriyor mu?
 • Dış ünite devreye giriyor ise parçalarda sorun olabilir. Dış ünite devreye girmiyor ise bu durumda klimanız elektronik olarak bloke olmuştur. Bu durumda klimanızı resetlemelisiniz. Cihazı enerjisinden kapatın 10 dakika kadar bekleyin ve yeniden açın.
 1. Oda içinde açık kapı ya da pencere var mı?
 • Klimayı kullandığınız odanın içinde kapı veya pencereler açık durumda ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda açık kapı ve pencereleri mutlaka kapatmalısınız. Klimanızda sorun yok ise kısa sürede ısıtma sağlayacaktır.
 1. Klimanın hava girişleri açık mı?
 • Klimanın önü eğer eşyalarınızla kapatılmış ise bu durumda ısıtma beklenen şekilde sağlanamaz. Klimanın hava girişlerinin her koşulda açık durumda olması gerekir. Klimanın önünde eşyalarınız var ise mutlaka almalı, hava girişlerini açmalısınız.
 1. Klima yönlendirme kanatçığı hangi yönde?
 • Klima ısıtma modunda çalıştırıldığında önünde bulunan yönlendirme kanatçığının yönü aşağı doğru olmalıdır. Yukarı doğru olur ise ısıtmayı sağlamaz. Bu durumda yön kanatçığını mutlaka aşağı doğru getirmelisiniz.
 1. Hava filtresi temiz mi?
 • Klimalarda ön kısımda hava filtresi bulunur. Hava filtresini kullanıma bağlı sıklıkla temizlemelisiniz. Genelde 15 günde bir temizleme işlemi önerilmektedir. Hava filtresi kirli ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Dilerseniz işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için klima filtresini temizleme linkini tıklayabilirsiniz.

Yapılan bu kontrol ve uygulamalardan sonra Klima Isıtma Yapmıyor ise başka bir müdahalede bulunmadan Klima Servisi’ni aramalı ve yardım talebinde bulunmalısınız.

 • Klimanın gazı olması gerekenden eksik veya fazla olabilir
 • Klimanın kompresörü arızalı olabilir
 • İç ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış veya iç ünitedeki fan ya da kondansatör arızalı olabilir
 • Sensörlerde sorun olabilir
 • Kumanda arızalı olabilir
 • Sinyal kablosunda sorun olabilir
 • Bakır boru hattında ezilme ya da kırılma olabilir
 • Yine de tabi arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız

Yaz aylarında veya sıcak geçen günlerde en önemli ihtiyacımız serinlemektir. Serinleyebilmek için evde bunalıp kendini AVM lere atan illa ki vardır. Hatta büyük bir kesim serinlemenin yolunu AVM lerde, mağazalarda bulur. Evinde, ofisinde, iş yerinde kliması olup da yazın serinleme sorunu yaşayanlar varsa aşağıdaki bilgileri inceleyerek uygulayabilir veya arıza durumu hakkında bilinçlenebilir..

Bu gibi durumlarda birçok sorun olabileceği için problemin yerinde görülmesi ve arızanın giderilmesi daha sağlıklıdır.

1.Önce klimanın kumandası kontrol edilir. Kumanda bozuk veya arızalı olabilir. Kumanda arızası varsa değiştirilerek cihaz denenebilir.

2.Sonra klimanın gazı kontrol edilir. Klima gazının eksik ya da fazla olması soğutmamasına neden olabilir. Klima gazı manometre ile ölçülür. Düşük görülürse eğer klimaya gaz basımı yapılır, yüksek görülürse fazla gazı alınır.

3.Klimanın kompresörüne bakılır. Kompresör arızalıysa eğer değiştirilir ve sorun çözümlenir.

4.Boru hattı kontrol edilir. Boru hattında ezilme veya kaçak durumları varsa eğer klima gaz eksiltir ve bu yüzden de soğutma yapmaz. Klimaya her ne kadar gaz basımı yapılsa da boru hattında sorun olduğu sürece gaz kaçağı devam eder ve sürekli gaz basma işlemi uygulanması gerekir. Bu da yüksek maliyettir. Boru hattında bir sorun görülürse eğer ekiplerce değiştirilir.

5.İç ve dış ünite fanı kontrol edilir. Fanlarda sorun görülürse kullanıcı onayı ile yine gerekli olan işlem ve uygulamalar yapılır.

6.Klimanın kartı kontrol edilir. Kart sorunu görülürse kart onarılır veya değiştirilir.

7.Fan kondansötürüne bakılır. Sorun görülürse eğer gereken işlemler kullanıcı onayı ile yapılır.

8.Son olarak klimanın sinyal kablosuna bakılır. Sinyal kablosunda sorun varsa cihaz kumandadan gelen sinyali okumadığı için soğutma yapmıyor olabilir. Bu yüzden sinyal kablosu değişimi gerekebilir.

Bahsedilen bu uygulamalar sadece işinde uzman servis ekiplerince yapılmalıdır. Klimada karşılaşılan bu gibi arızalar önemsenerek mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

klima ılık  üflüyor  ısıtmıyor  ve ya soğutmuyor

 • Klima Neden ısıtmaz Klima ısıtmıyor Eğer Klimanız Kış Ayında sizi ısıtmıyorsa servis çağırmadan önce yapmanız gereken belli başlı bir kaç kontrol vardır.
 • Öncelikle Kumandanızın Ayar Düğmesini 30 Dereceye ve Güneş ( £ ) sembolüne getiriniz yada Heat yazan yazıya Getiriniz.
 • Eğer klimanızın markası Arçelik ise Arçelik klima kumanda ayarı pdf dosyasını kontrol edebilirsiniz.
 • Kumandada bulunan küçük ok işaretini ilgili konuma getiriniz. Sıcak ise heat, soğuk ise cool yazısına veya Auto yazısına getirebilirsiniz.
 • Klima kumandasının on-off tuşuna basıp Klimayı çalıştırınız.  Klima ilk etapta hemen devreye girmeyecektir…!
 • ilk önce Dış ünite motoru devreye girer 3-5 dakika sonrada İç ünite fanı devreye girer evap iyice ısındıktan sonra iç ünite fanı tam kapasite çalışacaktır.
 • Eğer iç ünite fanı devreye girmesi uzun sürüyor ise Klima gazı eksiktir. Eğer iç ünite fanı hiç devreye girmiyor ise klimada Hiç gaz yok demektir.
 • Eğer klima doğru ayarlı ve devreye girip ısıtma yapmaya başladı ise İç Ünitesinde Bulunan Filtreleri Kontrol Ediniz Filtreler Kirli İse Temizleyiniz
 • Klimanın Hava Akımı Engellenmemelidir! Klimanızın Önünde Dolap, Perde gibi şeyler Varsa Kaldırınız.

 

KLİMA NEDEN ISITMAZ

Klima neden ısıtmıyor, Klimadan neden soğuk hava geliyor, Bu Arıza sebeplerini sizlerle paylaşacağım. Ama bu bilgileri sizlerle paylaşmadan önce,

Klimayı sakın siz değerli Müşterilerimiz müdahale etmeye kalkışmasın Klima bilir kişi olmadan müdahale edilmesi son derece tehlikelidir.

Müdahale edecek kişilerin iklimlendirme ısıtma ve soğutma bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bilgiler amatör teknisyenlerimize ışık tutmak amacı ile hazırlanmıştır..!

Onun için, sizleri fazla bekletmeden hemen konuya girmek istiyorum.

Klima Gazı yok ise nasıl anlarız

Klima Gazı var ama fan dönmüyor

Fan dönüyor ama ısıtmıyor

Klima Gazı yok ise nasıl anlarız

;Klima da gaz olup olmadığı (Manometre) denilen Gaz saati ile anlaşılır, Bunun için klima dış ünitesinin yanına gidip,

Gaz saati Dönüş borusuna bağlanır. ibre kontrol edilir ibre 0 veya sıfıra yakın ise sistemde gaz yok demektir. Cihazda gaz olmayışı gaz kaçağı olduğu anlamanı taşır.

Bunun için öncelikle gaz kaçağını bulup onarmamız gerekir. Bu işlemi yapabilmek için Klimaya azot basıp kaçak kontrolü yapılır. Kaçak bulunup giderildikten sonra,

klima vakum edilip gaz şarjı yapılır. Kışın klimaya gaz basabilmek için Elektrik kesilir ve 4 Yollu vana kablosu çıkartılır. Daha sonra klima sıcak konumda çalıştırılır. 4 Yollu vana kablosu çekik olduğu için

Evap soğutma yapacaktır, fakat fan devreye girmeyecektir. Nedeni ise ısıtma konumunda olduğu için sensör sıcaklığı hissetmediğinden dolayı fan dönmeyecektir. Böylelikle yavaş yavaş gaz şarjı yapılır.

Klima gazı dönüş borusuna vurduktan sonra gaz verme işlemine son verilir. Klima kapatılıp elektriği kesildikten sonra 4 Yollu vana kablosu takılır.

Daha sonra Klima tekrar sıcak konumda devreye alınır, ve çalıştırılır, ilk çalışma esnasında fan hemen devreye girmez 3-4 dk sonra klima evap ısındıktan sonra fan dönmeye başlar, Ve sürpriz Klima ısıtıyor.

Klima Gazı var ama fan dönmüyor

klima gazını ölçtünüz gaz var, fakat fan dönmüyor, bunun nedeni ise boru sensörü arızalı, boru sensörünü değiştirin

Daha sonra klimayı tekrar devreye alınız fanın çalıştığını göreceksiniz. Led göstergeli klimalarda 2. led yanıp yanıp söner bunun anlamı boru sensörü arızalı

LCD ekranlı klimalarda ise arıza kodu marka ve modeline bağlı olarak değişmektedir. Bu arıza kodları E2- veya E3 olarak görebiliriz. Sensörü değiştirmenize rağmen fan devreye girmez

çalışmaz ise fan arızalı olabilir fanı nasıl tamir edeceğinizi öğrenebilmeniz için Klimanın Fanı neden çalışmaz yazısını okuyup gerekli tamir işlemlerini yaparak fanı tamir edebilirsiniz.

 1. Fan dönüyor ama ısıtmıyor 

  Fan dönmesine rağmen yüzünüze soğuk hava vuruyor ve klima ısıtmıyor ise büyük bir ihtimalle klimayı soğuk Cool konumunda çalıştırıyor olabilirsiniz.

Kumanda ayarını sıcağa ve 30 dereceye ayarlayınız. Klimanın sıcak konumda olduğuna emin olunuz. Yada derece düşük konumda olabilir. Derece ayarını 30 dereceye alınız.

 

Klima neden ısıtmaz

Önemli Not ; Ucuza alınmış start-stop klimalar +4+8 derece ve üstü sıcaklıklarda performans vermektedir. +4 derecenin altında Klimanın sizleri ısıtmasını istiyorsanız

Bu klima inverter A++ plus özelliği olan klimayı tercih edebilirsiniz. Unutmayınız ki ucuza alınmış start-stop klimadan kışın +4 derecenin altında sizi ısıtmasını beklemeyiniz.

Çok soğuk karlı havalarda klima sık sık defrost moduna girer! Defrost moduna girdiğini klima eğer dijital ekranı varsa DF yazısı ile görüntülenir.

Eğer klima led ışıklı Display model klima ise 3 adet damla sembolü olan led ışığı yanar bu led ışığı klima buzu erittikten sonra otomatik söner ve ısıtma moduna geri döner.

 

klima evi ısıtmıyor veya soğutmuyor

klimaya elektrik gelmiyor

Klimanıza elektrik gelmiyorsa öncelikle dairenizde elektrik olduğundan emin olmalısınız. Elektrikli diğer cihazları çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde dairenizde kesin anlamda elektrik olduğundan emin olun. Dairenizde elektrik varsa eğer klima fişinin prize takılı olduğundan emin olun. Her şey olması gerektiği gibi ise bu durumda servis yardımı almalısınız.

Aşağıda sunacağımız bilgiler uzman servis ekipleri tarafından kontrol edilmelidir.

 • Şebeke voltajına bakın,
 • Sigortayı kontrol edin,
 • Elektrik kablolarına bakın,
 • Kart trafosuna bakın,
 • Kart sigortasına bakın,
 • Kart devrelerine bakın.

Yapılan kontroller neticesinde; cihazın elektriği kesilmelidir. Ardından sigorta açılarak bakılmalıdır. Sigorta arızalı ise değiştirilmelidir. Kablolar kontrol edilmeli, kablo grubunda sorun görülür ise değişimi yapılmalıdır. Ardından kart trafosu, sigortası ve varistörü kontrol edilmelidir. Sorun neyden kaynaklı ise kart atölyeye alınarak onarılmalı veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Arıza durumu yapılan bu müdahalelerden bir veya birkaçı sonrası düzelecektir. Önerimiz ise sunulan bilgilere dayanarak cihaza müdahale etmemeniz ve arızanın çözümü konusunda mutlaka uzman yardımı almanızdır.

 

elektrik gidip geldi klima çalışmıyor

 1. Klimanızı bir türlü çalıştıramadıysanız bu işte bir terslik var demektir. Ya yanlış uygulama yapıyorsunuz ya da cihazınızda bir sorun var… Bir sorun olup olmadığını ancak; doğru çalışma konumu seçip seçmediğinize veya doğru işlem yapıp yapmadığınızı kesin olarak emin olduğunuzda anlayabiliriz. Bunun için de makalemizde Klima Neden Çalışmaz? Sorusunun yanıtının yanı sıra yanlış bir uygulama yapmamanız için cihazı çalıştırmak adına gereken işlemleri de öneriyor olacağız.
 2. Klimanın bağlı olduğu elektrik kablosu kopmuş olabilir.
 3. Elektrik kablosunun takılı olduğu sigortaya elektrik gelmiyor olabilir.
 4. Elektrik kablosunun takılı olduğu prize elektrik gelmiyor olabilir.
 5. Klimanın kartı arızalı olabilir.
 6. On/off anahtarında sorun olabilir.
 7. Sigortasında problem olabilir.
 8. Klimanın gazı eksilmiş ya da bitmiş olabilir.
 9. Klima sensöründe sorun olabilir.
 10. Klimanın display kartında sorun olabilir.
 11. Bu belirtilen arıza durumlarından biri ya da birkaçı söz konusu olabilir. Önemli olan uzman yardımı almaktır. Uzman servis ekipleri sorunu yerinde görerek net arıza teşhisi yapar ve problem neyden kaynaklı ise sizi bilgilendirerek onayınız dahilinde gereken işlemleri yapar. Belirtilen hiçbir müdahaleyi yapmamanızı öneriyoruz.

 

klima kompresörü devreye girmiyor

 • Klimaların, günlük yaşantı içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğu tartışmasız bir gerçektir. Genel olarak yaz aylarında sıcak havaların bunaltıcı etkisinden kaçınabilmek açısından en ideal çözüm olarak görülüyor olsa da klimalar, aynı zamanda da kış aylarında da soğuk havalara karşı gereklilik teşkil eden ısınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi konusunda yardımcı olur.

Bu yüzden yıl boyunca ısınma-serinleme ihtiyaçları çerçevesinde iklimlendirme çözümü olarak yoğun şekilde kullanılan klimalar, kullanım yoğunluğu ve çevresel faktörlerin eklenmesi ile zamanla arızalanabiliyor ki yüksek teknolojiye sahip olan Arçelik klima modellerindeki arızalanmalarda profesyonel arıza onarım çözümleri  tarafından kurumsal yapıda dünya standartlarına uygun olarak sunulur.

 

 • Arçelik klima modellerinin yüksek teknolojisine karşın kullanıcılar zamanla özellikle klima motoru devreye girmiyor sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor.  merkezinde en sık görülen Arçelik klima arızalarının başında bulunan klima motoru devreye girmiyor sorununda profesyonel standartlardaki arıza çözümleri ile hızlı ve kaliteli onarım gerçekleştirilmektedir.
 • Geniş fonksiyonelliklere sahip olan Arçelik klimanın motoru çalışmıyor ise deneyimli teknik personeller tarafından soruna yol açan nedenin bulunabilmesi için ilk olarak klimanın sigortasını kontrol etmektedirler. Bu çerçevede de sigortada 220 Volt mevcut olup, olmadığı kontrol edilir ve mevcut durumda ise klimanın kumandası ile klimayı çalıştırma komutunu veren teknik personeller, kumandadan gelen sinyalle elektronik karta iletim mevcut olup, olmadığı kontrol edilir ve eğer sinyal elektronik karta iletilemez ise elektronik karta elektrik gitmediği anlaşılmaktadır.
 • Elektrik gitmeyen elektronik kart için yerinde arıza onarım gerçekleştirildiği gibi gereklilik teşkil eden durumlarda elektronik kart yenisi ile değiştirilmektedir. Ancak elektronik karta elektrik iletimi söz konusuysa teknik ekipler tarafından kartın 1 ve 2 numaralı barlarında 220 Volt çıkış alınıp, alınmadığı ekiplerce kontrol edilir ve çıkış vermemekte ise kartın arızalı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda yine yerinde onarım veya gereklilik arz etmesi durumunda kart değişimi gerçekleştirilir.
 • Bu noktada da olası bir arıza belirlenememesi ise Arçelik klimanın kompresörünün yan kısmında kompresörün devreye girmesini sağlamakta olan kapasütörünün arızalandığını gösterdiğinden, bu parça doğrudan yenisi ile değiştirilerek, klimanın standart bir şekilde yüksek performansta çalışma göstermesi sağlanır. Arçelik Servisi klima arızası onarım çalışmalarındaki parça değişimlerini sadece orijinal Arçelik yedek parçaları ile gerçekleştirmeye dikkat etmektedir.

klima üflüyor ama soğutmuyor

Baymak Klima Hava Üflüyor Ama Soğutmuyor ise;

 • Baymak klimanın hava girişi ve çıkışı bloke edilmiş olabilir

Hava giriş kısmı eşyalarla kapatılmış durumda ise bu sebeple ortam beklenen şekilde soğutmuyor olabilir. Ortamın daha iyi soğutulması amacı ile Baymak klimanın etrafının ve özellikle de önünün açık olması gerekmektedir. Kapalı olduğu sürece üfleme yapar fakat beklentiye yanıt vermez. Bu da yok yere yakıt tüketimi demektir.

 • Sıcaklık ayarlaması yanlış yapılmış olabilir

Baymak klima kullanımında en çok yapılan hatalardan biridir. Yanlış ayar sonucunda klima üflemeyi yapar fakat ortamı soğutmaz. Önemli olan doğru ayarda kullanmaktır. Bunun için de çalışma konumuna uygun bir sıcaklık ayarı belirlemeniz gerekmektedir.

 • Kompresör koruma fonksiyonu 3 dakikalığına devreye girmiş olabilir

Kompresör koruma fonksiyonu devreye girdi ise bu sebeple de soğutmayı yapamıyor olabilir. Kompresör fonksiyonu devreden çıkana kadar beklemenizi öneririz. Bekleme sonrasında sorun kısa sürede çözümlenebilir.

Baymak klima yapılan kontroller sonucunda yine de üfleme yapmasına rağmen soğutma yapmıyor ise parçalarında sorun olabilir. Gazı bitmiş olabilir ve daha birçok sorun meydana gelmiş olabilir. Belirtilen önerileri dikkate alarak öncelikle uygulayın. Uygulamanıza rağmen sonuç değişmiyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 

klima dış ünite devreye giriyor çıkıyor

Dış ortam sıcaklığı 0° dereceye yaklaştığında dış ünitede buzlanma oluşur. Klima buzu eritmek için kesintili çalışır ve iç ünite göstergesinde sinyal verir. Öncelikle bunu tespit etmeniz gerekir.

İç ünitenizin üzerinde yanan ışığın hemen altında damla üzerinde kar simgesi görüyorsanız; yaklaşık 30 dakika bekleyin. Klima buz eritme işlemini gerçekleştiren sonra düzelecektir.

İç ünitenizin üzerinde yanan ışığın hemen altında damla üzerinde kar simgesi görmüyorsanız; klimanın göstergesinin önünde üflediği havayı engelleyen bir engel (örtü, perde vb.) varsa, havanın odaya yayılmasını engellemeyecek biçimde yeniden düzenleyin. Aksi takdirde klimanız kesintili çalışıyormuş gibi hissetmenize neden olabilir. Hava akışını engellemeyecek şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Olmasını istediğiniz sıcaklık ile oda sıcaklığı birbirine çok yakın olabilir. Isıtma konumunda sıcaklığı 30° dereceye, soğutma konumunda ise 18° dereceye ayarlayıp tekrar deneyin.

 

klima devreye girmiyor

Klimayı çalıştırmayı denediniz fakat devreye girmiyor ise muhtemel sebepler şunlar olabilir:

 

Klima Devreye Girmiyor İse Yapmanız Gerekenler

 • Konut içinde elektrik olmayabilir

Öncelikle klimanın kullanıldığı konut içinde elektrik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Konut içinde elektrik yoksa klima sadece elektrik ile çalışacağından devreye girmez. Konut içinde elektrik var ise sorun elektrik ile alakalı değil, cihaz ile alakalıdır.

 • Elektrik şalteri açık olmayabilir

Klimanın bağlı olduğu elektrik şalteri “0” konumunda ise yani kapalı ise bu sebeple devreye girmiyor olabilir. Şalteri “1” konumuna getirip cihazı yeniden denemelisiniz.

 • Sigorta atmış olabilir

Konut içinde sigorta attığı için klima devreye girmiyor olabilir. Sigortaları kontrol edin ve açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açarak yeniden deneme yapın.

 • Kumanda arızalı veya pili bitmiş olabilir

Kumanda arızalı ya da pili bitmiş ise cihaz bu nedenle devreye girmiyordur. Öncelikle pili değiştirin, yeni piller takıp deneme yapın. Düzelme olmuyor ise yeni bir kumanda temin ederek cihazı yeniden çalıştırmayı deneyin. Yine de devreye girmiyor ise sorun kumanda ile alakalı değildir.

 • Zamanlayıcı açık olabilir ve set edilen süre gelmemiş olabilir

Klimalarda zamanlayıcı programı vardır. Evde olunmadığında veya eve gelmeye yakın dönemlerde zamanlayıcı kullanılarak cihazın yok yere çalışarak yakıt tüketmesinin önüne geçilir. Zamanlayıcı ayarlandı ve set edilen yani çalışması adına ayarlanan süre henüz gelmedi ise bu sebeple devreye girmiyor olabilir. Bu durumda ya zamanlayıcıyı iptal etmeli ya da çalışma süresi gelene kadar beklemelisiniz.

Klima yine de devreye girmiyor ise başka bir işlem uygulamamalı, Klima Servisi uzman teknisyen yardımı almalısınız.

 

klima soğutmuyor ne yapmalıyım

Klima soğuk hava üflemiyorsa eksik yapılan bir işlem olabilir ya da cihaz arızalı olabilir. Bu durumu anlamak için öncelikle servis çağırmadan yapılması gereken işlemleri bilmek ve uygulamak gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Klima filtresini temizleyin Filtrenin zamanla kir ile dolması ya da tıkanması alınan randımanı birebir etkileyebilmektedir. Klimanın soğutma yapmaması halinde kullanıcı olarak filtresini çıkararak temizlemelisiniz. Klima filtre temizliği videosu linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
 • Oda içinde kapı veya pencere açıksa kapatın Klimanın soğutmayı tam anlamı ile yapamamasının en temel sebeplerinden biri de oda içinde hava akışının olmasıdır. Pencere ya da kapı açık olduğundan sıcak hava ile soğuk hava birbirine karışır. Bu durumda odanız klima ile yeterli şekilde soğutulamaz ya da soğutma işlevini hiç yapamaz. Bu durumda klimayı kullandığınız oda içerisinde kapı ya da pencere açık ise mutlaka kapatın.
 • Doğru konumu seçtiğinizden emin olun Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu bulunmaktadır. Soğutma modunu seçtiğinizden emin olun. Soğutma modun da kar tanesi işareti olması gerekir. Kumanda üzerinden MODE tuşuna basarak kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın. Bu simgeyi gördüğünüz zaman soğutma moduna almış olursunuz. Güneş simgesi ise ısıtma modudur. Bu modun açık olmadığından emin olun.
 • Klima ayarını doğru yaptığınızdan emin olun Klima ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçerseniz eğer odanız soğumaz ve sorun yaşarsınız. Soğutma çevriminde ayarın her zaman daha düşük olması gerekir.
 • Fan devrini iyi ayarladığınızdan emin olun Kumanda üzerinde FAN tuşu bulunmaktadır. Bu tuş ile klimanızın fan yani üfleme ayarını ayarlayabilirsiniz. Devri artırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Devir düşük olduğu için de klimanız soğutma yapmıyor olabilir.
 • Klimanın hava girişlerinin açık olduğundan emin olun Klimalar çalışır durumda iken hava girişlerinin açık olması şarttır. Aksi durumda ısıtmada da soğutmada da beklenilen performansı gösteremez. Önünde eşyalar var ise mutlaka eşyalarınızı kaldırın ve cihazın önünün açık olmasına özen gösterin. Bu sayede hava akışı engellenmemiş olur ve soğutma görevini daha iyi yerine getirir.
 • Oda içinde ısıtma cihazı bulundurmayın Klimayı kullandığınız odanızın içerisinde ısıtma sağlayan cihaz ya da cihazlar var ise bu durumda soğutma tam anlamı ile yapılamaz. Klima ortamı soğutmaya çalıştıkça ısıtıcı cihaz ısıtmaya devam edecektir. Bu durum hem beklediğiniz sonucu alamamanıza hem de fazladan yakıt tüketerek sarfiyatı yaşamanıza neden olur.

Kullanıcı olarak klimanızın soğutmadığını fark ettiğinizde sizlere sunduğumuz bilgileri sırası ile uygulayın. Uygulamalar neticesinde aklınıza takılan sorular olur ise bizleri aramaktan çekinmeyin. Tüm bu uygulamaları yapmanız sonrasında yine de sonuç alamadıysanız, ne yaparsanız yapın klimanız hala soğutmuyor ise bu durumda daha fazla müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakma vakti gelmiş demektir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

 • Klimanın gazı eksilmiş ya da olması gerekenden fazla olabilir. Fazla ise uzman ekipler tarafından alınmalı, eksik ise uzman ekipler tarafından gaz ilavesi yapılmalıdır.
 • Kompresör arızalı olabilir. Genel anlamda klimaların soğutmadığı arıza durumlarında karşımıza arızalı olarak çıkabilen bir parçadır. Arıza yapma durumunda parça değişimi ile sorun çözümlenecektir. Uzman yardımı almalısınız.
 • Boru hattında kaçak ya da ezilme olabilir. Boru hattı uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kaçak ya da ezilme durumu söz konusu ise müdahale ona göre yapılıp sorun çözümlenebilir.
 • İç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Uzman ekipler tarafından hem iç hem de dış ünite fanı görülür. Bir aksaklık söz konusu ise müdahale ona göre yapılarak sorun giderilir.
 • Kart, kumanda, fan kondansatörü ya da sinyal kablosu arızalı olabilir. Bahsettiğimiz bu parçaların birinde ya da birkaçında da sorun olabilmektedir. Gereken kontroller uzman servis ekibi tarafından yapılır ise net bir tespit yapılır ve konu hakkında kullanıcıya bilgiler sunularak müdahale gerçekleştirilir.

 

klima az soğutuyor

Klima Soğutmuyor Klima neden soğutmaz sebepleri ve çözümleri..: Öncelikle ilk yapmanız gereken aşamalardan bir tanesi her ihtimale karşı klima kumandası doğru konumda ayarlı olup olmadığı..!

Gittiğimiz bir çok serviste gördük ki yapılan hatalardan bir tanesi klima kumandasının yanlış ayarda, yanlış konumda olması

Eğer klima kumanda ayarından emin değilseniz aşağıda bulunan kumanda kullanım klavuzu incelemenizi tavsiye ederim. Ben Kumanda ayarını biliyorum diyorsanız birinci aşamayı atlayın.

 1. Arçelik klima kumandası kullanım kılavuzu
 2. ikinci aşama Sigorta şalter açık konumda olmalı

Kumandayı soğuk konuma aldığınızı var sayarak (on-off) çalıştırma düğmesine basınız. Kumanda gözü sinyali algıladığına dair Bip sesi gelecektir, kulağınıza

Bazı durumlarda kumanda pilinin zayıf olması yada mesafe uzak olması veya sanayi bölgelerinde ortamda bulunan yüksek frekanslı makine’ olması

Klima kumandasından gelen sinyalleri bozabilmektedir. Kısacası klima gözü kumanda sinyalini algıladığına emin olunuz. Yani Bip sesini mutlaka duymanız gerekmektedir.

Ne yaptıysam klima sinyal algılamıyor diyorsanız. Kumanda pili zayıf veya kumanda bozuk olabilir. Yada Kumandaya sıvı dökülmüş olabilir. Kola, su, meyve suyu gibi…!

Eğer böyle bir durum söz konusu ise kumandayı yenisi ile değiştiriniz. Kumanda sağlam olduğunu var sayarak klimaya soğutma komutu verdiniz…!

Klima yine herhangi bir sinyalizasyon algılama sesi iletmiyor ise

 1. Klima gözü arızalı(servis çağırınız)
 2. Elektronik kart arızalı(servis çağırınız)

Diyelim ki klima kumandadan gelen komutu algıladı ve devreye girdi Burada klima üflüyor ama soğutmuyor şikayeti var ise Bununda sebepleri..!

 1. Klima kompresörü arızalı
 2. Klimada gaz sorunu
 3. Elektronik kart arızalı

Daha başka sebeplerin olup olmadığını anlamak için servis çağırınız. Diyelim  ki klima devreye girdi ve hafif bir soğukluk hissettiniz  

Klima az soğutuyor şikayetleri oluşmaktadır. Peki bunun sebepleri nedir..?

 1. Klimanın Filtreleri temiz’mi (Eğer Kirli ise Temizleyiniz)
 2. Klimanın Hava akımı açık’mı (Kapalı ise Açınız)
 3. Klimanızın Yıllık Bakımını Yaptırdınız’mı.? (Yaptırmadıysanız Yaptırınız)
 4. Klimanın derecesini Ayarladınız’mı Genelde (23 derece uygundur)
 5. Kapı pencere Açık’mı (Açıksa Kapatınız)

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen klima hala soğutma yapmıyor ise Artık Başka bir boyuta geçebiliriz..! Klima neden soğutmaz..! 

Klima neden soğutmaz eğer klimanızın gazı yok ise soğutmaz, Arızalı ise soğutmaz

 

KLİMA SOĞUTMUYOR

 Önemli Not…:  Eğer klima soğutuyor fakat soğutma yetersiz gelirse Soğutma yapılan odanın ısı yalıtım Pencere sayısı metre karesini hesaplayınız..!

Klima odaya göre Yetersiz Kapasiteye sahipse Uygun Klima Takılır. Ayrıca klima montajının yapıldığı yerde çok önem taşımaktadır..!

Dış ünite için ) Klima dış ünitesinin montajı Balkonda ise ve Balkon açık kapalı balkon ise mutlaka klima çalıştırılması sırasında bütün cam sürgülerin açık olması gerekmektedir.

 

klima bakımı gerekli mi

Yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırmalısınız. Klima bakımı konusuna gereken özeni gösterirsek, zararlı partiküllerin dolaşımını önler, ortamda kötü koku oluşmasını engeller, sağlıklı ve temiz hava dolaşımını sağlayabilir.

KLİMA BAKIMI NEDEN ÖNEMLİDİR

* Klima bakımı sağlığınız için önemlidir.

* Birçok hastalıktan korunmanız için, hayati derecede önem taşır.

* Yapılan klima bakımı kötü koku, polen ve bakterilerden arınmış temiz bir hava solumanıza yardımcı olur.

* Yapılan bakım klimanızın ömrünü uzatır.

* Yapılan bakım klimanızın gereksiz zamanlarda arızalanmasının önüne geçer.

* Yapılan klima bakımı yüksek enerji tasarrufu sağlar.

 

Bakımın Önemi ;

 

Klima bakımları insan sağlığı için önemlidir. Klimanın kullanıldığı alanlarda gözle görülmeyen tozlar, parteküller klima önünde bulunan filtrelerden geçerek, zamanla evaparatör / kondansatör(iç ünite) üzerine yapışarak recine halini almaktadır. İç ünite drenaj tavasında uzun süre kaldığınd ada lajyoner hastalığı olarak bilinen bakterinin oluşması için en uygun zemini hazırlar .Bu hastalık yüksek ateş ile ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Şayet periyodik bakımları yapılması durumunda  bu durumun önüne geçilmekte ve cihaz performansı direkt etkilenmektedir Hijyenik açıdan hem de cihazınızın ömrünün uzun olması açısından özel kimyasallar  ilaçlar ile firmamızca yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde yılda bir kere uygulandığı zaman cihazların arızalanmamasının önüne geçilmesi için yüksek tedbir alınmış olur. Cihazınızın sorunsuz çalışması için periyodik bakımlarının yapılması gerekir, aksi durumda;

 

* Performansı düşer.

* Enerji sarfiyatı %40 artar.

* Hoş olmayan kokular gelir.

* Kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır. Kısa vadede maliyetlerin artmasına neden olur.

*Klimanız ideal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır, pnömoni ve küf mantarları oluşur. Fibromiyalji,baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara neden olur.

* Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur. Masraflı tadilatlara yol açar.

* Elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler daha büyük arızalara neden olur.

Periyodik bakım cihazınızda daha az arıza daha az enerji tüketimi, optimum performans daha uzun ekipman ömrü daha iyi hava kalitesi ve konfor sağlamaktadır.

Bakımda Yapılması Gereken İşlemler :

Bakım esnasında uygulanan temel işlemleri şöyle sıralayabiliriz ;

1- İç ve dış ünitelerin besleme gerilim ve akım ölçümleri.

2- Kontrol devresine ait alçak gerilim hattı voltaj ölçümleri.

3- Kompresörlerin şebekeden çektiği akım değerlerinin tespiti.

4- Dış ünitede çalışan tüm elektriksel devrelerin tamamı çalışır iken yapılan çalışma akımı kontrolleri.

5- Alçak basınç devresi basınç ölçümleri.

6- Yüksek basınç devresi basınç ölçümleri .

7- Evaporatör hava emiş filtrelerinin kontrol ve temizliği.

8- İç ünitelerin genel kontrolü.

9- Evaporatör ve kondansatör yüzeylerinin basınçlı ( Mümkünse Sıcak ) su yardımı ile temizliği.

10- Drenaj hatlarının kaçak, eğim ve temizlik kontrolleri, gerekli ise temizliği.

11- Yüksek gerilim girişlerinin kontrolü.

12- İç veya dış ünitelerde bulunan elektronik kartların kontrolü.

13- Oda termostat ayarlarının kontrolü, basit çalışma testinin yapılması.

14- Bakır boru hattı izolasyon kontrolleri, gerekli ise onarımı.

15- Bakır boru hattı ezilme ve kaçak kontrolleri.

16- Tüm kablo soket ve kılemens bağlantı uçlarının korozyon testi.

 

Yukarıda belirtilen periyodunun dışında azami 7-15 günlük periyotlarda cihaz filtrelerinin eğer mümkünse ılık basınçlı su ile veya basınçlı hava ile temizlenmesi gereklidir. Eğer cihazlarda ( Özellikle Kanallı Klimalarda ) kullanılan filtreler elyaf esaslı ise, filtrelerin kullanımı ve ortama bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 aylık periyotlarda yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Aşağıdaki hususların özellikle ticari sistemlerin-kanallı cihazların periyodik bakımında göz önünde bulundurulmasında yarar vardır;

Fan motorunun veya motorlarının, yataklarının yağlanması ve gözden geçirilmesi ve sızan yağların silinmesi önemlidir. Fan kanatlarından sızan yağlar temizlenmezse, üzerinde pislik birikir, balans bozulur ve hava akışı engellenir.

Fan motorların kontrolünde, fanın şafta iyi sıkıştırılmış olup olmadığına dikkat edilmelidir. Fan ve şaftın pozisyonu iyi olmalı, kanatların eğilip bükülmemesine dikkat edilmeli, dönmede balansın iyi olması gerekmektedir. Aksi halde yatak aşınması ve aşırı ses meydana gelir.

Hava kanalı damperleri, toplayıcı ve dağıtıcı menfezlerin kontrolü yapılır.

Yapılan kontrollerde, alınan sonuçların tarih belirterek kaydedilmesi gereklidir.

Bir Defaya Mahsus Bakım

Bu tarife üzerinden yetkili servis ile anlaşma yapıldığı taktirde, yetkili servisin sorumluluğu cihaza yerinde bir defaya mahsus koruyucu bakım yapmaktan ibarettir.

Klima bakım için yetkili servisimiz, uzman kadromuz, çağrı merkezimizle bir telefon kadar yakınız.

 

Bakımlarınızı yetkili servislerimize yaptırınız. Özellikle yaz sezonunda ehil olmayan kişilerin ucuz fiyat vererek bakımları yaptığı ama bu bakımların cihazın normal çalışmasından çok zarar görmesine ve yüksek maliyetli arızalara sebebiyet verildiği tespit edilmiş olup bakımlarınızı yetkili servis personelimiz dışında yaptırmayınız. Ehliyetsiz kişilerce yapılan bakımlar cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.

Bakımın konutlar, bürolar, banka şubeleri, mağazalar, vb. gibi yaşam birimlerinde yaz başlangıcında ve kış başlangıcında olmak üzere yılda ortalama iki kez yapılması tavsiye edilir.

Servis Talep Formunu doldurursanız size 24 saat içinde ulaşılacaktır. Formu internet üzerinden doldurabilir veya yazıcıdan çıktı alıp doldurduktan sonra bize fakslayabilirsiniz. Acil durumlarda lütfen telefonla ulaşınız.

 

klima gaz dolumu ne kadar

1.) klima gazı dolumu fiyatları 2021

9000 btu klima gaz dolumu fiyatları 70-300 tl

12000 btu klima gaz dolumu fiyatları 70-350 tl

18000 btu klima gaz dolumu fiyatları 70-400 tl

24000 btu klima gaz dolumu fiyatları 70-450 tl

yukarıdaki klima gazı dolumu fiyatları 2021 a ait olup klimaların

marka model kapasite ve alabileceği gramaja gaz kilosuna göre

fiyatlar minimum ve maksimum olarak listelenmiştir.

klima gaz dolumu nasıl yapılır

Klima gazların dolum işlemlerinin zamanında ve yetkili kişilerce yapılması, klimanın ömrü ve soğutma performansı açısından çok önemlidir. Firmamız tüm marka klimalar için klima gaz dolumu yapabilmektedir. Klima gazı dolum fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.
Klima gazı dolum işlerini şöyle sıralaya biliriz.
1- Öncelikle gaz vereceğiniz sistemin hangi gaz ile çalıştığını bilmelisiniz. (R22-R407C-R410A-R404-R134)

2- Sistemde kullanılan gaza göre manometre ve manifolt takımı edinmelisiniz. Her gazın kendine has buharlaşma ve yoğuşma basınçları vardır. Bunu scale eden manometre üzerinde çizgiler bulunmaktadır. Kesinlikle gazın özelliklerine göre çalışmalısınız. Beklenmedik olaylar ile karşılaşmamak için yapılırken bir kez görmenizi öneririm. Örnek: Freon R22 gazının yaklaşık 58 psi da buharlaşma sıcaklığı 0C iken ( bu genelde split klimaların çalışma basıncıdır) R410A da ise 102 psi yaklaşık değeridir.

Hele bir de yüksek basınç ölçecek olursanız işler değişir ve karşınıza büyük basınçlar çıkar. Bu da 45 C kondanzasyon da çalışan bir R410 lı sistem için 375 psi (27.5 Bar) demektir. Aman dikkat! Ayrıca bu sistemlerde servis portu da değişik olur. Genelde 1/4″ tir ama R410A da 5/16″ dır.

3-Sistemin gazını biliyoruz, manometre ve manifold takımızın hazır ise size bir adette vakum cihazı gerekmekte. Sistem gaz ile şarj edilmeden önce kesinlikle vakum edilmelidir. Vakum işlemi sistemde bulunan diğer gazları (oksijen, azot, nem v.s.) dışarı atmak için yapılır. Eğer bu gazları sistemden atmadan şarj yaparsanız sisteminiz düzgün soğutmayacak ya da anlamsız tepkimede bulunacaktır. Eğer sistemden gaz kaçmış ve içine de hava sızmış ise bu sistemlerde POE (polyolester) yağ kullanan tüm cihazların yağlarının da değişimi şarttır. Bu tarz yağlar nem barındırdığından sisteminizi ne kadar vakum ederseniz edin nemi alamazsınız ve yağ kimyası değişir. Yağlama denen hiçbir şey kalmaz kompresör zarar görür.

4-Gazımızı kontrol ettik, takımlarımız uygun şekilde hazır ve vakuma başladık. Bir sistemin vakum süresi sistemin büyüklüğü ve vakum cihazının vakum hacmi ile orantılıdır. Dolayısı ile vakumun süresi denen bir durum yoktur. Bu süre manometre ile değil, vakum gage ile tespit edilir. Tam vakum hiçbir zaman mümkün değildir. Ancak ideal vakum mümkündür.

Bunun için ise vakum gage üzerinde bulunan sıfır noktası size 0 atmosferik basıncı verir (Uzay boşluğu), ki bu noktaya en yakın ulaştığınız nokta vakumun en idealidir. Ancak sisteminizi uzun süre bu durumda ise size derin vakum işlemini öneririm. Bu da sisteminize bir miktar uygun tipte gaz verip tekrar vakum etmek anlamına gelir. Bu işlem sistemde kalacak hava ya da diğer gaz miktarının en az olma olasığı ile tanımlanabilir.

5-Sistemin gaz şarjı, Sisteme gaz vermeden önce tüm manifold hortumlarınızdaki havayı bir miktar gaz atarak alın. Aksi halde vakum ettiğiniz sisteme tekrar hava vermiş olursunuz. Sistemin likit hattına bağlı olan (İnce boru) hortumdan sistemin etiket değerindeki kadar gazı terazi ile verin. Bir süre sistem basınçlarının dengelenmesini bekleyin ve sistemi çalıştırın. Tüpünüzün üzerinde nasıl gaz verileceği yönünde uyarılar bulunur. Bunlara dikkat edin. R22 gazı sisteme ham gaz hem de likit olarak verilebilirken, R407C gazı kesinlikle likit verilmelidir. Bu durum orijinal tüplerin üzerinde ok işaretleri ile gösterilmektedir.

6-Etiketi olmayan dolayısı ile ne kadar şarj edeceğinizi bilmediğiniz cihazlara gaz şarjı yapmak, Bu durumda sistem stand-by pozisyonunda iken sisteme bir miktar likit hattından likit olarak gaz verin. Sisteminizi çalıştırın. Manometrenizden buharlaşma basıncı olan evoparotion sıcaklığını takip edin. Sistemde gözlemleme camı bulunuyor ise bu pencereden sistemi takip edin. Gaz eksik iken bu pencereden sürekli kabarcık geçtiğini göreceksiniz. Bu durum gaz eksikliğine işaret eder.

Gaz vermeyi sürdürerek likit hattının sürekli olarak likit olmasını sağlayınız. Gaz verme işlemi tamamlandığında sanki hiç gaz geçmiyormuş gibi bu pencereyi şeffaf göreceksiniz. Sistem çalışırken diğer likit vanasından gaz verme ihtimaliniz çok düşüktür. Dolayısı ile sistem çalışır durumda tek gaz verebileceğiniz yer alçak basınç hattıdır. Bu vana gaz verirken sürekli gaz vermek yerine yavaşça likit gaz veriniz ki kompresör mekanik olarak zorlanmasın ve hasar görmesin.

 

klima gaz kaçağı neden olur

 • Klima motorunun bağlı bulunduğu boru hasar görmüş olabilir, boru değiştirilmelidir,
 • Dış ünite vana kapaklarında problem olabilir. Kapağın yerine oturmaması ya da açık kalıyor olması gibi durumlarda klima gaz kaçırabilir veya eksiltebilir. Bu durumda kapağın yerine oturtulması sağlanmalı veya kapak değiştirilmelidir.
 • Boru sisteminde delinme veya çatlama olabilir. Boru sistemi komple değiştiğinde arıza durumu düzelecektir.
 • Klima peteklerinde sorun olabilir. Petekler temizlendiğinde ya da değişimi yapıldığında gaz kaçağı giderilebilir.
 • Rekorlarda çatlama olabilir. Rekorlar kontrol edilir, gerekli ise değişimi yapılır.
 • Klimanın basıncı yüksek ise gaz kaçırabilir. Basıncın düşürülmesi gerekir.
 • Klima vanasında sorun olabilir. Vana değişimi gerekebilir.

Klimada gaz kaçırma sorunu varsa yani gaz kısa sürede eksiliyor ise kullanıcı olarak bir müdahale gerçekleştirmeden arızanın tespiti ve onarımı için uzman desteği alın.

 

klima gazı eksik olursa ne olur

Klima eğer ki gaz eksiltmişse, klimanın soğutma gücü azalır. Klima dolayısıyla da yeteri kadar soğutma yapamaz. Klima gazı eksilmişse, nem tutucu filtrede daha az klima gazı olacaktır. Klima gazı daha çok genleşme valfine gelmeden gaz haline geçer ve bu durumda da evoparatöre de büyük kısmı gaz halinde giren klima gazı, asıl evaparatörde sıvıdan gaza geçip havadan ısı çekmesi gerekirken bunu gerçekleştiremez. Yani ortamdan ısı çekemez, evaparatör peteklerini soğutamaz, bu durumda aracın klima sistemi yeterince soğutma işlevini yerine getiremez.

Nem tutucu filtre tamamen sıvı haldeki klima gazıyla dolar. Klima kompresörünün çıkış basıncı normalden daha fazla artar. Genleşme valfine sıvı halde çok fazla klima gazı gönderilir, buradan da evaparatör girişine geçen klima gazının çoğu sıvı vaziyettedir. Öyle ki evoparatörden çıkarken gaz halde olması gereken klima gazı, tamamen gaz haline geçemeden çıkar. Klima gazı eksik olduğundaki gibi, yine tam olarak faz değiştiremeyen klima gazı (sıvıdan gaza), ortamdan yeterince ısı çekemez yani klima yeteri kadar soğutmaz.

Hazneye gerekli olandan fazla klima gazı koymak, kompresörü bozacaktır. Kompresöre sıvı halde klima gazı gelmesi de klima kompresörünü bozacaktır. Bunun sebebi ise sıvılar sıkılaştırılamaz. Kompresör, pistonlarıyla gazı emip sıkıştırırken, sıvı maddeyi sıkıştıramayacaklarından kompresör arızasına neden olur. Ayrıca da klima sürekli olarak devreye girip çıkar. Yani klima sürekli olarak kendi kendine açılıp kapanıyorsa klima gazı fazla basılmış olabilir. Klima gaz dolum cihazına bağlanıp kontrol edilmesi gereklidir.

Klima için en iyi marka hangisidir?

Daikin , elit performansla birleştirilmiş sistemlerindeki wifi uyumluluğu gibi en son mod eksilerini geliştirmek için çok yatırım yapıyor. Ayrıca çeşitli estetik seçenekler de sunarlar.

Mitsubishi , Daikin’den daha uygun maliyetli bir ünite sağlarken, yine de çok yüksek bir performans seviyesini koruyor.

Yararlanacağınız özellikleri ve alternatif seçenekleri bütçeniz dahilinde anlamak önemlidir!

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen tereddüt etmeyin, bugün satış ekiplerimizden biriyle iletişime geçin!

sıkça sorulan sorular

Covid-19 Virüs’üne Karşı Önlemlerimiz Nelerdir?

Ülkemizin tüm kamu ve kuruluşları Yeni Tip Koronavirüs’e karşı dünyaya örnek bir şekilde mücadele etmektedir. Vatandaşlarımızın bu husustaki farkındalığının artması daha etkin bir mücadele sağlayacaktır. Salgının yayılmasını önlemek için sosyal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltmak önem arz etmektedir.

Bu doğrultuda, Klima Tamir Servisi olarak gerekli tüm önlemlerimizi almış durumdayız. Uzman teknik ekibimiz herşeyden önce siz değerli müşterilerimizin sağlığını düşündüğü için gerekli tüm önlemleri alarak evinize misafir olacaktır. Klima Servisi, Klima Tamiri, Klima Bakımı, Klima Filtre Temizleme gibi hizmetlerimize devam ediyoruz. Ekibimiz işlem öncesi ve işlem sonrası tüm rutinlere uyarak izole edilmiş bir şekilde çalışmaktadır.

Lütfen sizler de mümkün olarak dışarı çıkmayın ve sevdiklerinizi riske atmayın. Hayatın eve sığacağını biliyoruz ve hep birlikte yeneceğimize yürekten inanıyoruz.

 

-klima montajı nedir

-klima montajı nasıl yapılır

-klima nedir

-ne tür klimalar vardır

-klima çeşitleri nelerdir

-klima montaj yerleri

-klima montajı ne kadar sürer

-klima nereye takılmalıdır

-klima montajı elektrik bağlantısı

-Doğru klima montajı

-balkonsuz eve klima montajı

-split klima montajı işlem basamakları

-klima dış ünite montajı

-ikinci el klima montajı nasıl yapılır

-Klima montajı da dikkat edilmesi Gerekenler

-eve klima taktırmak

-Klima dış ünite kapalı alanda olurmu

-klima montajı için elektrik bağlantısı

– klima dış ünite kapalı alanda olurmu

-klima montajında dikkat edilmesi gerekenler

-klima dış ünite yerden yüksekliği

-klima dış ünite yere montajı

-klima dış ünite duvar mesafesi

-klima dış ünite yağmurdan etkilenirmi

-klima dış ünite çatıya konur mu

-klima montajı fiyatı ne kadar

-klima dış ünite sudan etkilenir mi

-Klima bakır boru en az kaç metre olmalı?

-klima bakır boru ne işe yarar?

-klima su tahliye hortumu nasıl olmalı

-12000 btu klima kaç amper sigorta

-Klima iç ünite montaj yüksekliği

-klima montaj hataları

-klima iç ünite farklı dış ünite farklı

-klima iç ünite ve dış ünite mesafesi

-klima iç ünite montajı

-klima borusuna ek yapılır mı

-klima iç ünite değişimi

-klima dış ünitesi nereye takılmalı

-klima dış ünite yer seçimi

-klima montajı kaç para

-salon tipi klima temizliği nasıl yapılır.

-tavan tipi klima filtre temizliği

-kaset tipi klima eve takılır mı

-vrf klima montajı nasıl yapılır.

-salon tipi klima nasıl çalışır

-klima temizlenmezse ne olur

-kaset tipi klima çalışma prensibi

-ev tipi tavan kliması

-klima nerede olmalı

-klima montaj ücreti 2021

-klima sökme takma fiyatları 2021